WWF: Za pola veka nestalo skoro 70 odsto divljih životinja

Glavni faktori smanjenja broja divljih životinja uništavanje prirodnih staništa usled razvoja poljoprovrede, zagađenje, klimatske promene, uvođenje invazivnih vrsta, bolesti...

13.10.2022. 14:54
  • Podeli:
lisica_Pixabay-1665665646672.webp Foto: Pixabay

Novi izveštaj o stanju planete Svetske fondacije za prirodu (WWF) otkriva nagli pad populacije divljih životinja za skoro 70 odsto u poslednjih 50 godina.

Indeks o životu na planeti koji je sastavilo Londonsko zoološko društvo u okviru izveštaja koji je objavjen danas, pokažao je ubrzan pad više od 5000 vrsta sisara, ptica, vodozemaca, gmizavaca i riba širom sveta, a u našem delu sveta smanjuju se populacije slatkovodnih riba, uglavnom zbog izgradnje hidroelektrana, izjavio je Goran Sekulić, programski saradnik WWF Adrije.

On je na današnjoj konferenciji za medije u Prirodnjačkom muzeju rekao da, iako se u Evropi beleži najmanja stopa pada populacije divljih životinja, da su mnoge vrste u trenutku kada su započeta merenja već pretrpele velike gubitke.

Posebno je pogođena populacija divljih životinja u Južnoj Americi koja je za pet decenija pala za 94 odsto, a Evropa je za 18 odsto, što na globalnom nivou čini pad populacije od 69 odsto, prema izveštaju WWF.

U izveštaju o stanju planete utvrđeno je da su glavni faktori smanjenja broja divljih životinja uništavanje prirodnih staništa usled razvoja poljoprovrede, zagađenje, klimatske promene, uvođenje invazivnih vrsta, bolesti.

Generalni direktor WWF Marko Lambertini izjavio je da su rezultati zabrinjavajući i pozvao javnost, lidere i velike korporacije da promene svoje štetne navike pre nego što se lanac ishrane uruši.

Svetski lideri će se sastati u Montrealu u decembru na 15. konferenciji potpisnica Konvencije o biološkog raznolikosti, a tim povodom autori izveštaja apeluzju da se napravi novi sporazum o zaštiti prirode koji će biti nalik Pariskom sporazumu o klimatskim promenama iz 2015.

Tim sporazumom bi se lideri obavezali da ce "zaustaviti gubitak biodiverziteta i do 2030. godine osigurati svet okrenut očuvanju prirode".
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()