Nakon kraha dve američke banke, i švajcarska Kredi Svis u problemu.
Posle dramatičnog kolapsa Banke Silicijumske doline i jedne manje njujorške banke kriza se preselila na drugu stranu Atlantika.
Mnogi strahuju da će krah američkih banaka imati domino efekat jer su od juče i evropske i američke berze u minusu. Akcije švajcarske "Kredi Svis" banke izgubile su četvrtinu vrednosti.
Mnogim bankama stopirana je trgovina na berzama, a investitori su u panici.
Akcije evropskog bankarskog sektora pale su više od šest odsto, pošto je glavni deoničar švajcarske banke "Kredi Svis", iz Saudijske Arabije, saopštio da neće da poveća svoj udeo na 10 odsto, zbog regulative. Nakon toga vrednost akcija pala je 24 odsto.
"Kada vodeći investitori kažu - više nećemo da ulažemo novac, tada nastaje još veća kriza. Situacija u evropskim bankama je još kritičnija, jer se kriza preliva iz Amerike. Ljudi prate situaciju, jer strahuju od mogućih problema u Evropi. Miriše na 2008. godinu i krah banke Liman Braders. Zato mnogi sada igraju na sigurno i ne izlažu se riziku", rekao je Robert Halver, analitičar Bader banke u Frankfurtu
Odluka Saudijske nacionalne banke da više ne učestvuje u dokapitalizaciji "Kredi Svisa" ugrozila je već poljuljano poverenje klijenata u tu drugu po veličini švajcarsku banku, koju potresa niz skandala. Samo u poslednjem kvartalu prošle godine iz banke se odlilo 120 milijardi dolara kapitala, prenosi RTS.
Ipak, evropski zvaničnici kažu da je situacija pod kontrolom i da građani nemaju razloga za brigu.
"Evropa je pojačala mehanizam nadzora finansijskog sistema, kakav nije postojao na početku finansijske krize 2008. Evropske banke sada imaju mnogo veći stepen likvidnosti i solventnosti", naveo je Pedro Sančez, premijer Španije.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali kaže da naša zemlja nema nikakve, ni direktne ni indirektne, veze s finansijskim kolapsom američkih banaka i ne očekuje bilo kakve posledice.
"Naše banke su stabilne, ceo finansijski sistem nam je stabilan, solventni su, likvidni, tako da sa te strane mi nemamo nikakav problem. To da globalna kriza utiče na našu privredu, to je apsolutno tačno. Mi nismo izolovano ostrvo, ali imamo mehanizme i mi kao država da reagujemo, naravno i finansijski sektor sam po sebi, tako da sa te strane to što se u Americi trenutno dešava, reč je realno u našim uslovima o velikoj banci, ali realno to je regionalna manja banka za američki sistem i oni sami su reagovali na pravi način u smislu zaštite depozita i svega ostalog, tako da nikakvih ni direktnih ni indirektnih posledica na naš sistem nema", rekao je Siniša Mali.
Američko Ministarstvo pravde i Komisija za hartije od vrednosti pokrenuli su odvojene istrage o kolapsu banke Silicijumske doline, tokom kojih će biti ispitano više rukovodilaca.
Predsednik Bajden obećao je da gubitke neće snositi poreski obveznici, a država će napraviti i dodatni fond od 25 milijardi dolara pomoći za 12 regionalnih banaka, koje su u riziku.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.