Nove prognoze Svetske banke pokazuju da će Ukrajina u ovoj godini imati pad BDP-a od čak 45 posto, a Rusija više od 11 posto
Zbog ruske invazije, ekonomska aktivnost u Ukrajini u ovoj će godini potonuti neverovatnih 45,1 posto, pokazuju nove prognoze Svetske banke.
U novom izveštaju Svetske banke o privrednim kretanjima u Evropi i središnjoj Aziji, u kom se iznosi prognoza o padu ukrajinskog bruto domaćeg proizvoda za čak 45,1 posto u 2022. godini, dodaje se kako će konačne razmere ekonomskog pada zavisiti od trajanja i intenziteta rata u toj zemlji.
"Razmere humanitarne krize izazvane ratom su nepojmljive. Ruska invazija je razorno delovala na ukrajinsku privredu i nanela ogromnu štetu na infrastrukturi", poručila je Ana Bjerde, potpredsednica Svetske banke za region Evrope i središnje Azije.
Dodala je kako je Ukrajini neophodna hitna finansijska podrška u naporima da svoju privredu održi iznad vode, kao i u pomoći građanima, među kojima je velik broj izbeglih i raseljenih.
Prema podacima Svetske banke za 2020. godinu, ukrajinski je BDP iznosio nešto manje od 156 milijardi američkih dolara, što Ukrajinu po veličini ekonomije svrstava na 54. mesto u svetu. Otprilike isti BDP ima ukrajinski zapadni sused, Mađarska, koja je članica EU i NATO-a.
Ruska agresija na Ukrajinu izazvala je strahovito razaranje ukrajinske infrastrukture pa se ratne štete, nakon dosadašnjih mesec i po dana rata, procenjuju i na više od 100 milijardi dolara.
Isto tako, ruska blokada ukrajinskih luka na Crnom moru gotovo je onemogućila izvoz žitarica iz Ukrajine. Ukrajinske vlasti pokušavaju ekonomsku aktivnost održati na što je moguće normalnijem nivou, barem u onim delovima zemlje koji nisu toliko ugroženi ruskom invazijom, poput zapadne i delova središnje Ukrajine, ali to ide jako teško u ratnim uslovima.
Do sada je bilo više prognoza kako će se ruski napad na Ukrajinu odraziti na ukrajinsku privredu u ovoj godini. Sve prognoze govore o dubokoj recesiji, sa očekivanim padom BDP-a od 20 posto na više. Nova prognoza Svetske banke najgora je do sada i zapravo govori o ekonomskom slomu te zemlje.
Ali, posledice rata u Ukrajini i sankcija koje joj je uveo Zapad, itekako će osetiti i Rusija. U toj međunarodnoj instituciji kažu da je ruska ekonomija već zapala u duboku recesiju, a u ovoj joj godini Svetska banka prognozira pad BDP-a od 11,2 posto.
Dosadašnje prognoze raznih međunarodnih institucija govorile su o padu ruskoga BDP-a u ovoj godini za oko 10 posto ili nešto manje.
Podaci Svetske banke za 2020. godinu pokazuju da je ruski BDP iznosio nešto manje od 1,5 biliona dolara, što Rusiju svrstava na 11. mesto na rang listi svetskih ekonomija. Iako je reč o teritorijalno najvećoj zemlji sveta, sa preko 140 miliona stanovnika, ruska je ekonomija, prema podacima Svetske banke, manja od, na primer, ekonomije Južne Koreje, zemlje koja je neuporedivo manja od Rusije, kao što je manja i od najvećih evropskih ekonomija – nemačke, britanske, francuske i italijanske.
Ovogodišnja recesija dodatno će umanjiti važnost Rusije za svetsku privredu. Tim više što EU pokušava da se reši energetske zavisnosti od Rusije, a upravo su nafta i gas glavni ruski izvozni aduti.
Međutim, posledice ruske invazije na Ukrajinu neće snositi samo Ukrajina i Rusija, nego i Evropa, pa i svet u celini. Tako se u novim prognozama Svetske banke kaže da će region Evrope i središnje Azije u ovoj godini, gledano u celini, imati pad BDP-a od 4,1 posto, umesto rasta od tri posto, koliko se ranije računalo.
"Privredni šokovi uzrokovani ratom pogoršaće još uvek prisutne posledice pandemije koronavirusa. Ovo će biti druga kontrakcija u dve godine, i to dvostruko veća od one koju je pandemija izazvala 2020. godine", poručuje se u izveštaju Svetske banke.
Ekonomskim udarima u 2022. posebno su, pored Ukrajine i Rusije, izložene Belorusija, Moldavija, Kirgistan i Tadžikistan. I te će zemlje, kažu u Svetskoj banci, u ovoj godini završiti u recesiji.
Posledice rata u Ukrajini su i veliki rast inflacije, kao i rast siromaštva, zaključuju u Svetskoj banci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.