MMF: Privredni rast u Evropi na uzlaznoj putanji, ali je i dalje ispod svog potencijala

NBS je danas, četvrti put u poslednjih šest godina, bila domaćin predstavljanja određenih poglavlja ili analiza o globalnim ekonomskim trendovima MMF-a.

06.12.2024. 15:44
  • Podeli:
ekonomija rast pixabay-67530dbc8511a.webp Foto: Pixabay

Iako je privredni rast u Evropi na uzlaznoj putanji, i dalje je ispod svog potencijala, pa je neophodno da se što pre preduzmu odgovarajući koraci u pravcu rasta produktivnosti kako bi se evropska ekonomija snažnije pokrenula i u dohotku sustigla SAD, ističe se u izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o regionalnim ekonomskim izgledima za Evropu koji je danas predstavljen u Narodnoj banci Srbije (NBS).

U izveštaju čiji je fokus usmeren na produktivnost koja je ključna za brži ekonomski rast i razvoj svake zemlje, navedene su ekonomske politike koje bi trebalo da poboljšaju izglede za rast i reforme i koje bi trebalo da se sprovedu širom Evrope kako bi se ostvarilo povećanje produktivnosti. 

U tom smislu posebno je istaknuto da bi dublje i veće jedinstveno evropsko tržište omogućilo rast produktivnosti, da je evropska integracija u dva prethodna talasa proširenja, 1995. i 2004. donela opipljive koristi i da bi dalji proces pristupanja mogao da deluje pozitivno na zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji (EU), ali i EU u celini, navodi se u saopštenju NBS. 

U uvodnom obraćanju guverner NBS Jorgovanka Tabaković je istakla da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, nastoji svim snagama, a pre svega odgovornom ekonomskom politikom, sprovođenjem strukturnih reformi i politikom diversifikacije u svakom smislu, da ubrza proces konvergencije u dohotku ka razvijenim zemljama. 

Prema njenim rečima NBS će u saradnji sa Vladom Srbije ostati posvećena i procesu evropskih integracija, dajući doprinos u realizaciji svih obaveza Srbije koje proističu iz procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Naglasila je da su najbolja potvrda ispravnosti ovakvog pristupa povoljni makroekonomski izgledi, uz privredni rast koji će ove godine, a verovatno i u srednjem roku biti jedan od najvećih u Evropi, kao i pokazana otpornost na eksterne šokove bez presedana u novijoj istoriji.

Konkretna verifikacija ostvarenih rezultata na polju jačanja makroekonomskih fundamenata jeste dodeljivanje investicionog kreditnog rejtinga od agencije Standard & Poor’s, kao i uspešan završetak aranžmana s MMF-om i dogovaranje novog trogodišnjeg aranžmana savetodavnog karaktera. 

„Imajući u vidu predvidive i povoljne uslove poslovanja i kvalitet radne snage u Srbiji, kao i dobru digitalnu i transportnu povezanost, očekujemo dalju integraciju Srbije u lance vrednosti sa zemljama Evropske unije i pozitivne efekte na rast produktivnosti. U svetu geopolitičkih tenzija i fragmentacije tržišta, Srbija je mala ekonomija koja se može pohvaliti otvorenošću za međunarodnu trgovinu i saradnju sa svim zemljama i sposobnošću da privuče investicije iz svih krajeva sveta, što takođe očekujemo da će imati efekte na naš dalji ubrzan rast i razvoj", rekla je Tabaković.

Naglasila je da bi pored toga, napredak Srbije u procesu evro-integracija koji se očekuje u narednom periodu, trebalo da rezultira obostranim koristima u vidu rasta dohotka – za Srbiju po osnovu nastavka sprovođenja strukturnih reformi, jačanja institucija i prenosa znanja i tehnologija, ali i za EU, s obzirom da joj se dodatno otvara jedinstveno tržište robe, kapitala i radne snage.

Ovaj izveštaj pripada grupi izveštaja MMF-a koji su posvećeni razmatranju tekućih ekonomskih kretanja i izgleda za naredni period pojedinačnih regiona, kao i analizi pitanja i izazova koji su od značaja za te regione, ali i globalnu ekonomiju. 

NBS je danas, četvrti put u poslednjih šest godina, bila domaćin predstavljanja određenih poglavlja ili analiza o globalnim ekonomskim trendovima MMF-a.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()