Potrebno je da se analiziraju svi scenariji za slučaj da sankcije budu uvedene, kaže Radosavljević
Ukoliko Sjedinjene Američke Države uvedu sankcije NIS-u, celokupna srpska privreda bila bi pogođena, ali analitičari takav scenario ocenjuju kao najmanje moguć i još nedovoljno jasan. U susret odluci na štetu NIS-a, predsednik Srbije Aleksandar Vučić od Vlade je zatražio formiranje Radne grupe koja će se baviti tim problemom.
UNA je, za to vreme, potražila odgovore na pitanja koliko su sankcije verovatne i kakve bi bile njihove posledice.
Iako je verovatnoća da Sjedinjene Američke Države uvedu sankcije NIS-u mala, posledice bi bile velike, a osetila bi ih čitava privreda i, u krajnjem, svi građani.
„Moglo bi da dođe do nemogućnosti, ili veoma otežanih mogućnosti za dopremanje sirove nafte, što bi dovelo do zaustavljanja rafinerije u Pančevu. To bi dovelo, u kratkom roku, do nestašice naftnih derivata na tržištu Srbije, ili rasta cena. Poznato je da rast cena energenata direktno utiče na rast cena svih drugih roba i usluga, što bi moglo da dovede do novog talasa inflacije“, ističe Goran Radosavljević sa Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju.
Uprkos maloj verovatnoći, naš sagovornik kaže da je potrebno da se analiziraju svi scenariji za slučaj da sankcije budu uvedene. U isto vreme, NIS trenutno funkcioniše bez problema.
„Poslovanje NIS-a se u ovom trenutku obavlja neometano i kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata. Snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS-a je redovna i Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada, te na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate. Kompanija NIS nastavlja da prati aktuelnu situaciju i analizira sve moguće scenarije i potencijalne posledice po poslovanje kompanije i trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti kompanije i naših partnera”, stoji u saopštenju ove kompanije.
S druge strane, još uvek ima nepoznanica u vezi s obimom i vrstom potencijalnih sankcija, pa je posledice nezahvalno prognozirati, ali jasno je da bi se ta mera odrazila na budžet, privredu i cene.
„Treba da imamo u vidu da je vlasnička struktura 56 odsto Gazprom, negde oko 29 odsto je država i 13-14 odsto su građani Srbije, i da je to berzanski kotirana kompanija koja je od privatizacije do danas imala velike investicije u sopstveni razvoj. Ona uvozi sirovu naftu, vrši preradu nafte i distribuira derivate. Osim toga, NIS ima i zavisna preduzeća poput Petrohemije, ima učešće u nekim vetroparkovima, ima manje gasne elektrane i pitanje je da li će te sankcije pogoditi ta zavisna preduzeća“, kaže broker i berzanski analitičar Branislav Jorgić.
Sve i da sankcije budu uvedene, imamo rezerve nafte koje su dovoljne za više od dva meseca, a Vlada će, kako je rekla resorna ministarka, nastaviti da traži načine da zaštiti svoje ekonomske interese i da očuva energetsku stabilnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.