Navodno bi pomoću solarnih panela između šina mogao da se generiše 1 TWh struje što je dovoljno da pokrije oko dva odsto ukupne nacionalne potrošnje.
Zamislite da putujete vozom, a ispod vas solarni paneli proizvode struju. Iako u kontekstu železnice na Balkanu, ovo možda deluje kao naučna fantastika, u Švajcarskoj je ovakva transformacija železničkog saobraćaja na korak od ostvarenja.
Naime, železnička mreža u ovoj zemlji dugačka je oko sedam hiljada kilometara. Prema tvrdnjama startapa Sun Ways koji je razvio rešenje, potencijal za proizvodnju električne energije je ogroman.
Navodno bi pomoću solarnih panela između šina mogao da se generiše 1 TWh struje što je dovoljno da pokrije oko dva odsto ukupne nacionalne potrošnje.
Međutim kompanija nema nameru da stane na domaćem terenu, cilj im je da se probiju i na strana tržišta.
Evropa raspolaže prugom u dužini od 260 hiljada kilometara, dok svetska železnička mreža premašuje milion kilometara. Naravno, nema poente postavljati solarne panele u tunelima, ali startap Sun Ways veruje da oko polovina pruga na svetu može biti opremljeno njihovim sistemom.
Međunarodna unija železnica je zabrinuta da bi u solarnim panelima mogle da nastanu mikropukotine što bi prouzrokovalo veći rizik od požara u zelenim područjima, kao i da bi odsjaj mogao da ometa mašinovođe.
Međutim, kompanija tvrdi da su njihovi sistemi otporniji u odnosu na konvencionalne i da postoji mogućnost korišćenja anti-reflektivne tehnologije.
Ugrađeni senzori omogućiće normalno funkcionisanje, a za uklanjanje prašine sa panela mogle bi da se koriste četke prikačene na voz.
Čak ni led i sneg ne bi omeli rad horizontalnog fotonaponskog sistema s obzirom na to da seradi na razvoju rešenja za topljenje ledenih naslaga.
Struja koju budu generisali solarni paneli odvodiće se do električne mreže i koristiti za snabdevanje domaćinstava zato što bi bilo komplikovanije da se njome napaja železnica.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.