Novi podaci popisa penzionera u regionu: U ovoj susednoj zemlji ih ima milion

isok udeo penzionera u odnosu na radno sposobno stanovništvo može dovesti do financijskih poteškoća u pružanju adekvatnih penzija i usluga starijim osobama

13.04.2024. 23:59
  • Podeli:
penzije_crna gora_anadolija 1-6504523f62a38.webp Foto: Anadolija

Novi podaci Popisa stanovništva za 2021. pokazali su da je u Hrvatskoj bilo milion penzionera i nešto više od 200 hiljada studenata te da je broj ekonomski aktivnih osoba smanjen za 4.5 odsto, ali i neaktivnih za 12.7 odsto. To znači manje radne snage koja može doprineti privredi, što može usporiti ekonomski rast i razvoj zemlje. Visok udeo penzionera u odnosu na radno sposobno stanovništvo može dovesti do financijskih poteškoća u pružanju adekvatnih penzija i usluga starijim osobama.

Od ukupno 3.3 miliona stanovnika starijih od 15 godina, njih je 1.7 miliona, odnosno 51.7 odsto aktivno, a 1.6 miliona ili 48.3 odsto neaktivnih, pokazao je popis po kojem udeo zaposlenih u aktivnom stanovništvu iznosi 94.8 odsto, a nezaposlenih 5.2 odsto.

Udeo žena u aktivnom stanovništvu nešto je manji od udela muškaraca i iznosi 48 odsto, dok je njihov udeo u zaposlenom stanovništvu 47.9 odsto.

Broj zaposlenih u odnosu na ukupan broj osoba starih 15 i više godina iznosi 48.9 odsto.

Broj stanovnika starijih od 15 manji za oko 313 hiljada

U ukupnom broju neaktivnih osoba je milion penzionera (63.5 posto), među kojima je 55.5 odsto žena, dok je učenika i studenata 202.7 hiljada, odnosno 12.7 odsto.

U odnosu na podatke Popisa 2011, u poslednjem je popisu broj stanovnika starih 15 i više godina bio manji za nešto više od 313 hiljada, pri čemu je broj ekonomski aktivnih osoba smanjen za 4.5 odsto, a broj ekonomski neaktivnih osoba za 12,7 posto.

Najveći udeo zaposlenih u odnosu na broj osoba starijih od 15 godina ima Grad Zagreb, njih 54.6 odsto, a slede Istarska, te Varaždinska i Zagrebačka županija.

Županije s najmanjim udelom zaposlenih su Vukovarsko-sremska i Brodsko-posavska, s po 41.3 odsto svaka, te Virovitičko-podravska županija, s 41.9 odsto, pokazuju podaci koje je objavio Državni zavod za statistiku (DZS).

Prevladavaju uslužna i trgovačka zanimanja

Posmatrano prema područjima delatnosti, najveći broj zaposlenih je u području trgovine na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikla (15.5 odsto), a slede prerađivačka industrija (14.8 posto) i delatnost pružanja smeštaja te pripreme i usluživanja hrane (8 odsto).

Područja delatnosti s velikim udelom zaposlenih žena su delatnosti zdravstvene i socijalne zaštite (80.6 odsto) i obrazovanje (78.4 odsto) dok su delatnosti s najvećim udelom zaposlenih muškaraca građevinarstvo (89.5 odsto) te rudarstvo i vađenje (88.7 odsto).

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()