Italija i Francuska dele drugo i treće mesto
U 2023. godini EU je poizvela 3,2 milijarde litara sladoleda, saopštio je Eurostat, statistička agencija EU. Ovo je pad proizvodnje u odnosu na prethodnu, 2022. godinu za 1,4 odsto.
Najveći proizvođač omiljene poslastice je Nemačka sa 612 miliona litara, ispred Francuske (568 miliona litara) i Italije koja je proizvela 527 miliona litara sladoleda.
Ne samo što je bila najveći proizvođač sladoleda, Nemačka je pravila i najjeftinije sladoled za 1,8 evra po litri. Litvanci su ga proizvodili za 1,9 evra po litru, a Česi za dva evra.
Francuska je prijavila cenu proizvodnje od 2,2 evra po litru, dok je cena u Italiji bila 2,6 evra po litru.
To je oko tri puta jeftinije od cene proizvodnje sladoleda u susednoj Austriji gde je proizvodnja litre sladoleda koštala čak 7,7 evra, najviše u EU.
Proizvodnja litre sladoleda u Mađarskoj je koštala 4,8 evra, a u Grčkoj 3,7 evra.
Prošle godine zemlje EU su izvezle 261 miliona kilograma sladoleda van EU za ukupno milijardu evra. Istovremeno je uvezeno 56 miliona kilograma sladoleda za 217 miliona evra. Izvoz je povećan za pet odsto, a izvoz smanjen za osam odsto, u odnosu na 2022. godinu.
Najveći izvoznik sladoleda iz EU je bila Francuska sa petinom ukupnog izvoza, ispred Holandije, nemačke i Italije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.