Prve procene Evrostata
Ekonomija evrozone je u drugom kvartalu ove godine porasla za 0,3 odsto na kvartalnom nivou, isto kao i u prethodnom kvartalu, što znači da se oporavak nastavlja, pokazale su prve procene Evrostata u sredu.
Ekonomija čitave Evropske unije (EU) takođe je u drugom kvartalu porasla za 0,3 odsto na kvartalnom nivou, posle rasta od 0,3 odsto u prvom kvartalu, saopštio je Evrostat.
Poljska ekonomija je najsnažnije porasla u drugom kvartalu, za 1,5 odsto. Sledi Irska, sa rastom od 1,2 odsto.
Slede Holandija sa rastom od 1,0 odsto i Litvanija sa rastom od 0,9 odsto.
Najnižu stopu rasta, od 0,1 odsto, zabilježile su Rumunija i Portugal, dok je austrijska privreda stagnirala.
Prema dostupnim podacima, najoštriji pad aktivnosti na tromesečnom nivou zabeležila je Letonija, 1,1 odsto.
Slede Švedska sa padom privredne aktivnosti od 0,8 odsto, te Mađarska i Nemačka sa padom od 0,2 odnosno 0,1 odsto.
U poređenju sa istim periodom prošle godine, ekonomija evrozone je u drugom kvartalu porasla za 0,6 odsto, pokazuju desezonirani podaci. Aktivnost u EU je, pak, u drugom kvartalu porasla za 0,8 odsto na godišnjem nivou.
U prvom kvartalu BDP evrozone porastao je za 0,5 odsto, a EU za 0,6 odsto.
Poljska ekonomija je najviše porasla u drugom kvartalu na godišnjem nivou, 4,0 odsto, a slede Kipar i Španija sa rastom od 3,7 i 2,9 odsto, respektivno.
Prema dostupnim podacima, najskromnije je porasla češka privreda, 0,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Stagnacija je zabeležena u Austriji i Švedskoj.
Najveći pad aktivnosti u odnosu na drugi kvartal prošle godine zabeležile su Estonija i Irska - 1,7, odnosno 1,4 odsto.
Nemačka, najveća evropska privreda, slabija je za 0,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.