Ove godine je za besplatan oporavak u banjama konkurisalo više od 60.000 penzionera
Banje su počele da primaju goste od 25. marta, a na ovaj vid rehabilitacije moći će da ide 22.089 korisnika Fonda PIO
Penzioneri koji o trošku države idu na rehabilitaciju već su sedam dana u nekoj od banja u Srbiji. Prvi među njima su otišli na oporavak još 25. marta, a odlasci će trajati sve dok svih 22.089 penzionera ne bude iskoristilo ovo pravo. U ovaj broj uključeni su i pratioci za korisnike nege i pomoći drugog lica, tj. za korisnike kojima je neophodna pratnja tokom rehabilitacije.
Inače, ove godine je za besplatan oporavak u banjama konkurisalo više od 60.000 penzionera, a ovo je prva godina da toliki broj njih može da ide o trošku države. Sredstva koja se izdvajaju za društveni standard su čak 77 odsto veća ove u odnosu na prethodnu godinu, s jedne strane zbog bolje naplate doprinosa u poređenju sa istim periodom prošle godine, a s druge zato što se, na osnovu izmena Zakona o PIO, za društveni standard sada izdvaja 0,15 odsto od izvornih prihoda fonda, u odnosu na dosadašnjih 0,10 procenata. Za finansiranje oporavka penzionera u RH centrima izdvaja se 85 odsto, što je nominalno 1,05 milijardi dinara, od ukupno izdvojenih 1,24 milijarde dinara sredstava za unapređenje društvenog standarda u ovoj godini.
Inače, penzijski fond snosi troškove rehabilitacije penzionera od 10 dana u toku kalendarske godine, u jednoj od 25 ustanova, putne troškove, kao i troškove smeštaja i prevoza pratioca korisnika koji je ostvario pravo na pomoć i negu drugog lica. Penzioner se na rehabilitaciju upućuje prema iskazanoj želji, u skladu sa smeštajnim kapacitetima ustanove, koja nije kontraindikovana njegovoj medicinskoj dokumentaciji.
Najveće interesovanje je za Vrnjačku, banju Koviljaču, Kanjižu, Sokobanju, vrdnički „Termal”…
Pravo na oporavak u nekoj od banja Srbije o trošku Fonda PIO imaju oni čija penzija ne prelazi 39.850 dinara, koji nemaju druga lična primanja i koji nisu koristili rehabilitaciju počev od oglasa za 2020. godinu. Za korisnike koji pored domaće primaju penziju i iz inostranstva, uslov je bio da zbir tih penzija iznosi do 39.850 dinara.
Svaka banja mora da pruži ugovorene usluge, što podrazumeva lekarski pregled pri prijemu u banju, najmanje tri adekvatne terapije i nadzor lekara 24 sata tokom ukupnog boravka u banji, ističu u penzijskom fondu.
O terminu korišćenja rehabilitacije, u smislu eventualnog pomeranja datuma u odnosu na predlog banje, zbog objektivnih okolnosti, penzioneri se dogovaraju direktno sa banjom, piše Politika.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.