Prevremena penzija i kazneni penali: Šta očekuje buduće penzionere?

Koliko je Srbija daleko od ukidanja kaznenih penala za prevremen odlazak u penziju

05.06.2023. 16:45
  • Podeli:
penzioneri Shutterstock-646229ba49759.webp Foto: Shutterstock

Broj korisnika prevremene starosne penzije u Srbiji se iz godine u godinu povećava. Na kraju 2022. godine bilo ih je ukupno 63.868. Svima njima penzija je trajno umanjena za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju. U Savezu samostalnih sindikata Srbije smatraju da je to rešenje nepravedno, pa su nedavno ponovo zatražili da se ukinu kazneni poeni za prevremeno penzionisane.

Ukidanje kaznenih penala 

Da bi se to eventualno dogodilo, potrebno je izmeniti Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju, ali u resornom ministarstvu kažu da u ovom trenutku nije predviđena izmena načina obračuna visine prevremene starosne penzije, kao ni izmena načina umanjenja visine starosne penzije, primenom takozvanih "penala".

U PIO fondu kažu za Euronews Srbija da iznos umanjenja za prevremenu starosnu penziju maksimalno može iznositi 20,4 odsto, što je jednako umanjenju u slučaju kada nedostaje pet godina života do propisanog uslova za punu starosnu penziju.

Inicijativom SSSS predlaže da se onima koji su otišli u prevremenu penziju izda novo rešenje o iznosu penzije kada napune 65 godina, a kojim bi im bili ukinuti kazneni poeni.

"Razumemo da je u nekom trenutku država imala određenih finanijskih problema pa je moralo dosta iz budžeta da se nadomesti. Sada imamo i veći broj zaposlenih, preko dva miliona i 350 hiljada, imamo milion i 650 hiljada penzionera, skoro 700.000 ima više zaposlenih u odnosu na penzionere, tako da su stekli ti uslovi da se kazneni poeni ukinu, ali zaista nemamo nikakvog odgovora na taj naš predlog", rekao je za Euronews Srbija Duško Vuković iz SSSS.

Vuković je rekao da nikome ne može penzija da bude ista jer zavisi i od toga koliko se uplaćivalo u penzioni fond, od visine zarade i godina staža, ali da nema smisla umanjiti je nekome ako ode u prevremenu penziju.

Razlozi za uvođenje kaznenih penala

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja poručuju da je uvođenje prevremene starosne penzije uz umanjenje visine penzije mera doneta u cilju obezbeđenja dugoročne održivosti sistema penzijskog osiguranja.

"Кao rezultat primene ove i drugih mera reforme sistema smanjen je pritisak na penzionisanje pre navršenja opšte starosne granice (koja u 2023. godini iznosi 65 godina života za muškarce a 63 godine i šest meseci života za žene). Navedeno ilustrujemo podatkom da je prosečna starost muškaraca, novih korisnika starosne penzije, u periodu od 2014. do 2021. godine povećana sa 63,1 na 64,1 godinu", kažu za Euronews Srbija u resornom ministarstvu.

Objašnjavaju da je trajno smanjenje visine penzije, tzv. penali pri prevremenom penzionisanju, uvedeni iz razloga što, u proseku, osiguranik koji ode u prevremenu starosnu penziju duže prima penziju, što znači da će primiti veći broj penzija i ukupno više novca u odnosu na osiguranike koji odu u starosnu penziju nakon što navrše opštu starosnu granicu, a pritom su imali istu dužinu staža i visinu zarada i doprinosa tokom osiguranja. 


Od 1. januara 2023. godine, uslov za prevremenu starosnu penziju za žene osiguranike je 59 godina i 6 meseci života i 40 godina staža osiguranja.

U slučaju muškaraca, za ostvarivanje prava na prevremenu starosnu penziju od 1. januara 2023. godine biće potrebno 60 godina života i 40 godina staža osiguranja.

Uslovi za prevremenu starosnu penziju za žene i muškarce biće izjednačeni 2024. godine – 60 godina života i 40 godina staža osiguranja

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()