Suše i požari napravili haotičnu štetu u Srbiji: Voćari računaju na gubitak trećine roda

Najveću štetu pretrpeli su pčelari

19.08.2024. 21:04
  • Podeli:
sjenica-66bdbb8452e2e.webp Foto: TANJUG/ ALEKSANDAR NIĆIFOROVIĆ

Izuzetno visoke temperature i leto bez kiše izveli su kombajne u žetvu mesec dana ranije. Žega je smanjila rod suncokreta, kukuruza i soje, a nije pošteđeno ni voće. Kolika je šteta, tek računaju i proizvođači i država.

Zbog dugotrajne suše i rekordno visokih temperatura, atari su goreli i figurativno i bukvalno. Na udaru požara našlo se i selo Melenci kod Zrenjanina. Zapalili su se i trava i kukuruz, a najveću štetu pretrpeli su pčelari.

"Šteta je negde oko sedam hiljada evra. Izgorelo je 54 košnica od 93 koje su bile ovde. Zahvaljujući mojim kolegama koji su ovde prisutni, pčelarima, uspeli su da spasu 39 košnica. Požar je izbio iznenada, ja kad sam došao oni su već spasili, uradili i puno im hvala na tome", kaže pčelar za RTS Siniša Topalov.

Pčelar Milovan Mijatov, koji je izmeštao košnice, kaže da je bilo zastrašujuće jer je pčelinjak zahvatio plamen.

"Prilazite pčelinjaku koji je u plamenu, koji gori intenzivno. Kad se vosak i pčele upale tu spasa nema. Jednostavno smo odvojili deo koji se mogao spasiti od onog dela koji je intezivno goreo, i eto šta je ostalo", kaže Mijatov.

Smanjen rod uljarica i kukuruza

Ni biljka sa suncem u imenu nije mogla da izdrži ovogodišnju žegu. I kvalitet i rod suncokreta smanjeni su, i to gotovo 40 odsto, pokazuju prve procene. U srednjem Banatu kažu da je situacija loša, ali ne onoliko koliko su strepeli da će biti.

"Skoro mesec dana je ranije vršidba, ali mi smo se plašili da će biti i gori rod. Prva njiva koju smo ovršili izgorelo je 16 metara po jutru. Juče 18 tako da mislim da u ovoj situaciji treba da budemo zadovoljni", objašnjava poljoprivrednica iz Nove Crnje Eržebet Halupka Dunai.

Iako će rod biti manji, cena žitarica neće biti veća, kažu na Produktnoj berzi u Novom Sadu.

"S obzirom na to da SAD imaju rekordan rod kukuruza i soje, konstatno se vrši pritisak na svetsko tržište, tako da i pored nižih prinosa u našem regionu, cene na svetskom tržištu su nižem nivou", navodi direktor Produktne berze Vlado Kovačević.

Očekivani problemi i u narednoj sezoni

Koliko tačno je suša umanjila rod znaćemo kada Ministartvo poljoprivrede završi procenu. Institut za voćarstvo računa sa gubitkom od najmanje 30 odsto roda voća.

"Direktno su sada ugrožene voćne vrste kod kojih je berba u toku, kao što je šljiva. Nakon toga sledi berba jabuke, gde takođe očekujemo velike probleme. Ove štete će se odraziti ne samo na ovu sezonu već i na narednu vegetaciju, jer se voće neće pripremiti za rod u vegetaciji", ističe direktor Instituta za voćarstvo u Čačku Darko Jevremović.

Procene stručnjaka su da ćemo zbog suše samo na izvozu kukuruza zaraditi minimum 300 miliona evra manje nego prošle godine. Pojedina poljoprivredna udruženja traže uvođenje vanredne situacije, kako bi mogli da dobiju nadoknadu štete.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()