Pasoš Srbije jači za još jednu destinaciju: Potpisan sporazum, bez viza za Panamu

Građani Srbije moći će da putuju u Panamu bez viza

24.06.2026. 18:45
  • Podeli:
srpski pasoš srbije shutterstock-688774ce876c1.webp Foto: Shutterstock

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je danas u Panami potisan sporazum na osnovu koga građani Srbije mogu da putuju u tu zemlju bez viza.

"Upravo smo završili ceremoniju potpisivanja sporazuma između Republike Srbije i Paname, i naši građani mogu bez viza da putuju u ovu centralnoameričku državu. To je važno i zbog indeksiranja našeg pasoša. Dakle, u što više država možete da putujete bez viza, to je i pasoš vredniji i generalno se zemlja bolje kotira", rekao je Đurić novinarima u Panama Sitiju, nakon što je učestvovao na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD).    

Dodao je da su dve zemlje takođe potpisale sporazum o saradnji diplomatskih akademija.

"Važno nam je da pridobijamo i one partnere u međunarodnoj zajednici koji su geografski udaljeni, i zbog našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a i zbog principijalnih pitanja - zato što smo mi država koja traži partnerstva sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova, koje podržavaju međunarodno pravo i koje su otvorene za pragmatičnu saradnju", rekao je Đurić.

Ministar je kao snažan utisak iz boravka u Panami istakao atmosferu u regionu Centralne i uopšte Latinske Amerike.

"Uz sve izazove sa kojima se ovaj region suočava danas, čini se, atmosfera je stabilnija i bolja od one na našem kontinentu. I mislim da to treba da nam bude svima i opomena i znak za uzbunu, da moramo da na našem kontinentu, u Evropi, ubrzamo konsolidaciju, međusobno približavanje i pomirenje, zato što globalna konkurencija i brzina razvoja događaja - i kada je reč o međunarodnoj bezbednosti, ekonomiji, tehnologijama - ne dozvoljava sadašnje stanje koje imamo na evropskom tlu", napomenuo je Đurić.

Đurić je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje je srpska delegacija postigla tokom dva i po dana posete Panami, i dodao da će se borba za Kosovo i Metohiju, i za druge nacionalne prioritete nastaviti na svim meridijanima.

Iz Paname, kako je naveo, putuje u Brazil, gde će biti prvi ministar spoljnih poslova Srbije u zvaničnoj poseti posle više od 15 godina.

"Mislim da je 2010. godine bila poslednja poseta srpskog ministra jednoj od najvećih ekonomija sveta, zemlji koja nas podržava po nizu pitanja, i zemlji koja predstavlja ogroman potencijal za ekonomsku, političku i svaku drugu saradnju za zemlju poput naše. Dakle - zemlja koja je nesumnjivo jedna od zemalja budućnosti", rekao je Đurić.

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()