Blaga prošlogodišnja zima uticala je i na cene ogreva pred ovogodišnju sezonu grejanja
Grejna sezona u Srbiji zvanično bi trebalo da počne sutra. Mnoga domaćinstva koja ne koriste centralno grejanje, već su obezbedila ogrev za predstojeću zimu. A oni koji čekaju poslednji trenutak, ovih dana posećuju stovarišta, gde su cene drva i peleta i do 20 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.
Kad počne sezona, oni koji žive u domovima sa centralnim grejanjem, treba samo da odvrnu radijatore da bi se ugrejali. Građani koji, pak, koriste drva ili pelet, prethodno moraju do stovarišta - da kupe odnosno naruče ogrev. Tamo kažu da je ponuda dobra, za razliku od potražnje.
"Ljudima je ostalo od prošle, pretprošle godine zaliha, i oni očekuju i ovu zimu blagu, tako da vrlo malo se prodaje. Cene su nekih 20-30 odsto niže u nabavci, nego prošle godine, opet - sve zavisi od vrste peleta, odnosno od vrste i kvaliteta drva", kaže za UNU šefica jednog stovarišta u Beogradu Tanja Aprcović.
Iako su u poslednjih mesec dana, cene svih vrsta ogreva neznatno porasle, opet su niže u odnosu na
isti period prošle godine, navode stručnjaci.
Od stovarišta do stovarišta, cene se razlikuju, ali su u proseku niže za 15 do 20 odsto. Najjeftnije ogrevno drvo je na jugu Srbije i košta oko 6.000 dinara po kubnom metru.
"U istočnom delu naše zemlje, cene su negde od 7.000 do 7.500 dinara, u Beogradu su od 8.000 do 9.500 dinara, sve zavisi od stovarišta do stovarišta, a što se tiče centralne Srbije, cene su od 7.500 do 8.500 dinara, opet sve zavisi od regiona do regiona, i u Vojvodini, cene su najniže u regionu Pančeva i Kovina, kreću se od 7.200 do 7.500 dinara po prostornom metru", objašnjava za UNU profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić.
Glavni razlog zbog kog i uoči zimske sezone padaju cene, stručnjaci vide u veoma lošoj potražnji. Zbog toga što postoje zalihe, potrošači ove godine mahom samo dokupljuju ogrev.
"Cene su rekordno niske u poslednje tri godine i u ovom trenutku proizvođači, pre svega, peleta, prodaju pelet ispod cene koštanja. Negde za oko 20 evra prodaju pelet po jednoj toni sa gubitkom u poređenju sa cenom koštanja. Zašto oni to prodaju? Zato što na taj način žele da dođu do kakvih takvih sredstava za pokriće trenutnih troškova poslovanja, to im je jeftinije nego da uzimaju kredite i da se zadužuju kod komercijalnih banaka", ističe Glavonjić.
Domaćinstvima se savetuje da uvek kupuju dovoljne količine ogreva za čitavu zimu, jer se nikada ne zna kakva će biti. A sve što ostane neutrošeno, svakako može da se iskoristi i u sledećoj grejnoj sezoni.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.