Istraživali smo: Da li porodiljsko odsustvo ulazi u radni staž?

Prilikom odlaska u penziju morate dvaput da proverite da li su vam upisane sve godine radnog staža

Autor: Lena Sladojević
26.07.2024. 21:01
  • Podeli:

Pre potpisivanja rešenja o penziji, žene koje su rađale, morale bi da provere da li im je trudničko, odnosno porodiljsko bolovanje ili odsustvo za brigu deteta - ušlo u radni staž.

Iako su ispunile zahteve za penzijsko rešenje, dešava se da dožive neprijatno iskustvo kada saznaju da im u radni staž nije ušlo trudničko ili porodiljsko bolovanje.

Takav je slučaj naše sagovornice koja je u vreme stalnog radnog odnosa rodila troje dece. Kada je došlo vreme za penziju ispostavilo se da joj nedostaje sedam meseci radnog staža, odnosno porodiljsko bolovanje, koje je koristila nakon rođenja trećeg deteta.

„Prilikom uzimanja listinga u PIO fondu službenici koji tamo rade su mi skrenuli tamo pažnju da mi nije upisano sedam meseci staža. To je bio period kada sam bila na porodiljskom odsustvu sa trećim detetom. Kada sam pitala šta treba da uradim oni su rekli da će zvaničnim putem tražiti od škole da im se dostavi i taj period staža“, objašnjava za UNU penzionerka Snežana Tomić Sladojević.

Ona objašnjava da ovo nije jedinstveni slučaj i da je mnogo njenih poznanica imalo sličan problem nakon odlaska u penziju.

„Kod mene je sreća da se taj staž vodi u školi u kojoj sam provela 38 godina. Znači lakše ću doći i do priznavanja tih sedam meseci u odnosu na mnoge ljude koji su radili u nekoliko različitih preduzeća. Moj savet je svima koji idu u penziju da dve tri godine pre odlaska odu u PIO fond izvade listing o stažu i vide koliko godina im je upisano i da li je sve urađeno kako treba“, objašnjava Sladojević.

Zakon o radu, Član 94. jasno kaže da zaposlena žena u toku trudničkog i porodiljskog bolovanja, pa i brige o detetu ima pravo na naknadu zarade. To nam je potvrdio i poreski savetnik Milan Trbojević.

„Bilo koje bolovanje, trudničko, je nešto što je poslodavac trebao da uplati i da dobije refundaciju za to, sad mogao je on da uplati unapred pa da dobije refundaciju ili da podnese papire, pa da čeka uplatu, pa da vama uplati. Jedno vreme je i porodiljsko tako funkcionisalo, ali pre nekoliko godina je promenjeno da vam ide direktno iz budžeta, da praktično država sve sama reguliše“, ističe za UNU poreski savetnik Milan Trbojević.

Jedno su zakon i pravila, a sasvim drugo pojedinačni slučajevi. Zato smo i pitali šta mogu da urade one žene kojima nije plaćeno trudničko, odnosno porodiljsko bolovanje, u slučaju da su tada radile u privatnoj firmi koja više ne postoji.

„Jedna od stvari je da mogu da provere po arhivima, ali može da se desi da je nema, pa da su nemoćne šta mogu tu da urade. Može da se kontaktira poreska uprava, ako je neki privatnik iz osamdesetih transformaciju Služba društvenog knjigovodstvenog društva da se traži njihova arhiva“, kaže Trbojević.

Sagovornici se slažu da je najbolje da sve zaposlene žene koje su odsustvovale usled porodiljskog i trudničkog bolovanja, ili zbog nege deteta, provere svoj radni staž ili preko eUprave ili odlaskom u filijalu PIO fonda. 

Povodom ovih problema potražili smo odogovor od PIO fonda, koji nažalost nismo dobili.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()