Ruku na srce, ne pronalaze svi mladi lako posao. Svaka peta mlada osoba traži ga duže od dve godine
"Prvo završi školu, pa onda da nađeš posao"... Koliko smo samo puta čuli taj roditeljski savet? Međutim, nekada nije lako naći zaposlenje, a čak i kada jeste, pitanje je šta mladi očekuju od njega.
Šta je najvažnije onima koji traže prvi posao?
"Stabilan posao, da ide staž, da imaš zdravstveno i socijalno, kakva-takva plata..." Tako su nas nekada savetovali, ali, oni koji su skorije izašli iz klupa, sada imaju nešto drugačija očekivanja od posla.
Do nedavno su međuljudski odnosi bili najvažniji pri izboru posla, ali ih je, po istraživanju sajta Infostud, sada pretekla zarada.
Očekivanja od plate onih koji traže prvi posao od onih iskusnijih ne razlikuju se mnogo, jer i jedni i drugi misle da je za pristojan život potrebno oko 1.000 evra. Ipak, "generacija zed", kako zovu aktuelne mlade, ima i druge težnje.
"Oni znaju da vrednuju sebe, sa jedne strane, i znaju da vrednuju ono što donose negde u neku kompaniju, neki sistem. Sa druge strane, i te kako znaju dobro šta neće... Ne žele da ih ne cene, žele da imaju svrhu, da znaju zašto rade i čime doprinose tom poslu", ističe za UNU PR Infostuda Miloš Turinski.
Ruku na srce, ne pronalaze svi mladi lako posao. Svaka peta mlada osoba traži ga duže od dve godine, a tada često postaje svesna da je sistem obrazovanja uopšte nije pripemio za ono što poslodavci traže.
"U tom smislu često dobijamo informacije da su voljni da se prekvalifikuju, da se u tom tranzitnom periodu bave nekim drugim poslovima, odnosno nečim što je van njihove struke. U ovom trenutku, takođe imamo podatak 43% mladih ne zarađuje uopšte, a tek 20-ak procenata ima primanja iznad 80.000 dinara od onih koji zarađuju", objašnjava za UNU Miljana Pejić iz Krovne organizacije mladih Srbije.
Ankete pokazuju i da su mogućnost napredovanja i učenja, fleksibilnost i razumevanje nadređenog takođe važni onima koji traže prvi posao.
Posebno je primetno da su, iako zvanično neiskusni, oni i te kako svesni svojih prava i da privatno ne mora da trpi zbog posla.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.