Zvezdi se borbenost isplatila: Bod osvojen na punoj Marakani

Premijera Lige šampiona u Beogradu

04.10.2023. 22:59
Fudbaleri Crvene zvezde-651dba7677605.webp Foto: AP Photo/Darko Vojinovic/Tanjug

Crvena zvezda je igrala napadački, imala nekoliko dobrih, neiskorišćenih, šansi, pa je za borbenost nagrađena na kraju meča 2. kola Lige šampiona, protiv Jang Bojsa. Tim Baraka Bahara je imao podršku 50.000 ljudi (među kojima je bio i Novak Đoković) i kada se činilo, posle preokreta, da je sve izgubljeno gol je stiga u pravi čas za utešan bod - 2:2 (1:0).

Krenuli su domaćini, pred punim tribinama na "Marakani" i koreografijom koja je inspirisana umetničkim delom Vinsenta Van Goga "Zvezdana noć", agresivno. Već u 5. minutu Endijaj je imao odličnu šansu, ali ga je sprečio u nameri golman Švajacaraca Raćopi. Bukari, koji je glavni zadatak odbrane Jang Bojsa, centrirao je do Mirka Ivanića, lopta se odbila do Endijajea koji je šutirao sa pet metara u okvir gola protivnika.

Pritisak crveno-belog tima nije dugo trajao. Gosti su se brzo adaptirali na atomsferu i počeli da igraju ravnopravno borbeno. U 13. minutu na zemlji se našao Itan, koji je na kratko napustio teren ćopajući... Vratio se brzo i odlično kontrolisao igru.

Prvi žuti karton na meču "pao" je u 18. minutu - dobio ga je Zvezdin napadač Endijaj, posle starta nad Nijaseom.

Tresla se mreža Jang Bojsa

Isplatila se upornost napadača Crvene zvezde u 35. minutu. Bukari je odlično centirao, kroz odbranu protivnika, na loptu je, pred golmana Raćopija istrčao Šerif Endijaje i zatresao mrežu Jang Bojsa - 1:0. Pomoćni sudija je u ovoj situaciji podigao zastavicu dosudivši ofsaje, ali je ta odluka poništena u VAR sobi.

Delije su grmele od sreće sa tribina...

U drugom minutu nadoknade vremena prvog poluvremena, koje je bilo produženo šest minuta, i Bukari je dao gol iz trka. Ali je ovog puta ofsaj pomoćnog sudije potvrđen i gol poništen.

Imali su fudbaleri Jang Bojsa dve šanse, a Glazer je u oba slučaja izašao kao pobednik i čuver mreže Crvene zvezde.

AP Photo/Darko Vojnović/Tanjug

Povratak na teren posle odmora doneo je brzi gol Jang Bojsa i izjednačenje - 1:1. Već u 48. minutu Filip Ugrinić upisao se među strelce.

Ni deset minuta nije prošlo na drugo strani je domaćin ponovo uspeo da savlada golmana Švajcaraca, ponovo je pogodio Endijaje, ali su u ranijoj gužvi dvojica igrača bila u nedozvoljenoj poziciji.

U drugom poluvremenu ništa nije išlo na ruku Crvene zvezde. Hvana je dobio žuti karton zbog povlačenja u odbrani, a u 60. minutu je dosuđen penal za Jang Bojs zbog igranja rukom. Lopta koju je šutnuo Grasija pogodila je u ruku Đigu. Poziv glavnom sudiji odmah je stigao iz VAR sobe da pregleda iznova snimak.

Potvrda je brzo stigla i sa bele tačke, za preokret rezultata, bio je precizan Iten - 1:2.

Nisu se fudbaleri Zvezde predavali, ali su ih i rivali sprečavali da se razigraju.

AP Photo/Darko Vojinović/Tanjug

Samo što je ušao u igru Aleksandar Katai je imao fantastičnu šansu. Zapravo u tim trenucima, oko 70 minuta, Zvezda je imala dvostruku priliku da izjednači.

Iskusni napadač je šutirao direktno u okvir gola, ali je Raćopi sprečio pogodak. Zvezda je dobila samo korner, posle kog je u prilici za gol bio Endijaje - šutirao je glavom, direktno u Raćopija.

Adrenalin je skakao, tenzije su bile sve jače, pa je dva minuta kasnije došlo do sukoba igrača dva tima. Elija je, u trku sa Mijailovićem koji je bio sa loptom, pao pored pomoćnog sudije uz aut liniju kao da ga je neko pokosio. Crveno-belima se simuliranje nije svidelo pa je došlo do gužve. Glavni sudija je počastio žutim kartonom Mijailovića i Dragovića na jednoj, odnosno Kameru na drugoj strani.

Do kraja utakmice bio je Katai u još jednoj prilici, ali ni približno onoj prvoj. Pucao je Aleksandar glavom, posle centaršuta Mijailovića, ali je lopta otišla tik pored gola.

Endijaje je morao u 80. minutu da izađe. Tražio je izmenu i vidno se teško kretao. Zvezda je nastavila ofanzivnu igru iako je bila bez klasičnog napadača.

A onda je u 87. minutu stigao hladan tuš za goste - Bukari je zatresao mrežu šutom sa desne strane, posle asistencije Krasoa. Izjednačenje koje donosi bod - 2:2.

Utakmica je produžena sedam minuta, tokom kojih su crveno-beli imali inicijativu i terali igrače Jang Bojsa da se brane.