Najveće razočarenje SP: Nemačka ispala u grupi

U utakmici preokreta, neizvesnosti i upornosti Panceri su savladali Kostariku, ali im je sudbinu zakucao Japan na drugom meču

01.12.2022. 21:53
Nemačka Kostarika-63890287d870e.webp Foto: AP Photo/Martin Meissner/Tanjug

Nemačka je završila nastup na Svetskom prvenstvu u Kataru u grupi, nakon samo tri odigrane utakmice što joj se nikada u istoriji nije dogodilo. Ostala je bez plasmana u nokaut fazu, ali je u poslednjoj utakmici, koja je odlučivala o njihovoj sudbini, odigrala protiv Kostarik požrtvovano i disciplinovano, bar u drugom poluvremenu, i posle preokreta slavila sa 4:2. Ali rasplet u grupi nije zavisio samo od njih.

Panceri su do ovog ishoda došli svojom krivicom jer su loše počeli takmičenje, a na kraju im je sudbinu zakucao Japan kada je u 53. minutu, utakmice 3. kola, poveo protiv Španije i prestigao Nemačku na tabeli.

Počela je Nemačka napadački jer nije imala šta da izgubi, ali joj je stalno falila još jedna doza samopouzdanja i čvrstine u igri. Već u osmom minutu je jedan Pancer pokušao da iskoristi kontru, ali kada je došao u kazneni prostor i naleteo na petoricu odbrambenih igrača Kostarike loptu nije dodao, nego je izgubio. Bio je to Musijala

Od 10. minuta Nemačka je povela sa 1:0, golom Serža Gnabrija, što je ulilo nadu za moguć opstanak na Svetskom prvenstvu, ali nije pokazalo sigurnost i bolji igru na kakvu smo od Pancera navikli. Bio je to dobar pogodak glavom posle centaršuta Musiale.

Napadala je Nemačka i imala priliku, ali i sve promašaje... A onda je Kostarika u 29. minutu prvi put pokušala da organizuje akciju i aktivira golmana Nojera. Međutim, završnica je izostala. Brajan Ovijedo je centrirao ka Džoelu Kempbelu, ali je ovaj pao trenutak pre nego što će i šutnuti loptu ka golu.

Do kraja prvog poluvremena, koje je sudija Stefani Frapar produžila svega minut, još jednu priliku je imao Gnabri. Uputio je odličan šut ka golu Navas, ali je lopta otišla tik od stative. U prvih 46 minuta Nemačka je imala sedam kornera i ni jednim nije zapretila.

Samo što su se vratili na teren fudbalere Nemačke je, za 10 minuta, polila dva puta "hladna voda", ali se nisu predavali.

Prvo su u 52. minutu dobili vest da je na drugoj utakmicu u gurpi Japan poveo protiv Španije (2:1) što je značilo da Panceri moraju da daju još sedam golova kao hoće dalje... A onda im je i Kostarika, sa kojom su igrali, dala gol. Bio je to 58. minut kada je Tajede savladao golmana Nojera za izjednačenje 1:1 i nadu ekipe iz Srednje Amerike da mogu da odu u narednu fazu Mundijala.

Fudbaleri Nemačke su i dalje napadali. Imali su tri šanse, a od toga dve stative... Gnabri, Miler, Ridiger, Musiala svi su pretili i malo im je falilo.

A onda je stigao novi šok. Kostarika je dala novi gol, napravila preokret i pala u trans zbog uvećanih šansi da budu drugoplasirana ekipa na tabeli. Od 70. minuta Kostarika je vodila 2:1.

Nemci nisu prestajali da traće svoju šansu... Stigli su do gola u 73. minutu preko Kaj Haverca za izjednačenje 2:2. Ovaj gol je srušio snove Kostarike, a otvorio vrata Španiji da ide dalje.

Sledeći napad Pancera spasio je golman Kostarike Kejlor Navas kada je odbranio, činilo se stopostotni, gol Fulkriga.

Nemačka disciplina i upornost su se - od 85. minuta i novog gola Kaja Haverca Panceri vode sa 3:2. Nemačka je od tog trenutka zavisila od Španije i njenog bar jednog gola.

U prvom minutu nadoknade, koja je produžena 10 minuta, još jedan gol dao je Filkrug - 4:2. Ali Španija nije davala gol Japanu i Nemačka je morala da pakuje kofere.