Bizarna saobraćajna pravila sa raznih strana sveta

Neka od njih su ipak racionalna i sigurno doprinose povećanju bezbednosti u saobraćaju

14.01.2022. 15:45
  • Podeli:
voznja-zima-auto-pixabay.jpg

Voziti previše krompira u gepeku automobila ne deluje kao nešto zbog čega bi neko mogao da zaradi kaznu, ali je upravo to slučaj u Australiji, i samo je jedan od primera nekih potpuno bizarnih pravila koja važe za automobile i njihove vlasnike širom sveta.

Britanski Express donosi spisak čudnih saobraćajnih pravila koja se primenjuju širom sveta, od kojih su neka ipak racionalna i sigurno pomažu u povećanju bezbednosti u saobraćaju.

Australija – Pomenuti slučaj sa prevozom krompira rezultat je Zakona o reklamiranju krompira donesenog 1946. godine, koji sprečava vozače da prevoze više od 50 kilograma – osim ako nisu članovi udruženja Potato Marketing Corporation.

Kipar – Nemojte da padnete u iskušenje da posegnete za paketićem bombona na dugoj vožnji po Kipru, pa čak ni za gutljajem vode. U toj zemlji je zabranjeno jesti i piti dok vozite. Dakle, obe ruke moraju sve vreme da budu na volanu, a svetla moraju biti upaljena. U suprotnom, ako ne možete bez hrane i pića, pripremite 85 evra.

Električni automobili: Sve ih više kupujemo, i dalje ih ne primećujemo

Rast prodaje ekoloških vozila u Srbiji u 2021. godini, izražen u procentima, deluje više nego impresivno...

Francuska – S obzirom na vino po kome su Francuzi poznati, to možda i nije iznenađenje, ali svi francuski automobilisti po zakonu su dužni da sve vreme imaju alkometar u automobilu. Premda je tako od 2013, kazne za neposedovanje istih se ne izriču.

Nemačka – U Nemačkoj je nezakonito ostati bez goriva na auto-putu, a kazna za taj prekršaj je oko 70 evra.

Mongolija – Ispravna strana puta za vožnju je desna. To bi bilo u redu, da u Mongoliji nije slučaj da gotovo polovina automobila na putevima ima upravljač baš sa te strane. Zbog toga je haos reč koja najbolje opisuje mongolski saobraćaj, pa se zato razmišlja o zabrani uvoza vozila sa upravljačem na desnoj strani.

Španija – U Španiji je nošenje slušalica tokom vožnje protivzakonito, čak i ako razgovarate koristeći hands-free uređaj.

Od Golfa ni traga: 8 najboljih polovnjaka starih 20 godina

U konačnom izboru najboljih našli su se oni automobili koji su u saobraćaju još uvek zastupljeni u dovoljnom broju

Rusija – Iako je u Rusiji obavezno da vozači moraju da čuvaju svoje registarske tablice od blata, glasine da ostatak automobila ne sme biti prljav su mit. Ipak, mit je toliko raširen da su neki policajci uhvaćeni kako uzimaju mito od vozača koji su se zaustavili, jer im automobil nije bio dovoljno čist.

Švajcarska – Ljudima je zabranjeno pranje automobila kod kuće, zbog toga što švajcarska vlada zabranjuje ulazak u kanalizacioni sistem svega što može da zagađuje, uključujući i sapun za čišćenje automobila.

Portugalija – Zabranjeno je imati kanister benzina u automobilu.

Ako nosite naočare ili kontaktna sočiva i vozite se u Španiji, Portugaliji ili Švajcarskoj, ne zaboravite da sa sobom ponesete i rezervni par, pošto vozači tokom vožnje moraju da ih imaju sa sobom.

 

 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()