Snabdevanje poluprovodnicima – jedan od najvećih problema autoindustrije u poslednje dve godine – polako se popravlja, a u usponu je i prodaja skupih modela iz premijum segmenta
I pored toga što je svetska privreda počela osetno da posrće u trećem kvartalu ove godine, kao i trenutno izrazito loše geopolitičke situacije, vodeći proizvođači automobila u svetu imali su "tromesečje iz snova", ocenila je konsultantska kuća Ernst i Jang (EY).
Snabdevanje poluprovodnicima – jedan od najvećih problema autoindustrije u poslednje dve godine – polako se popravlja. U usponu je i prodaja skupih modela iz premium segmenta, navodi ta agencija u svojoj novoj studiji.
Međutim, otežavajući faktori će u predstojećem periodu početi da utiču i na autoindustriju, ocenio je jedan od savetnika u EY, Peter Fus.
"Sada vidimo da se veliki deo potrošača na važnim tržištima suočava sa ozbiljnm padom kupovne moći. To znači da sve manje ljudi može ili želi da kupi novi automobil", ocenio je Fus.
Proizvođači luksuznih automobila verovatno neće, za razliku od ostalih, učestvovati u borbi za kupce putem popusta. Od jula do septembra ove godine, 16 posmatranih kompanija ostvarilo je rekordnu ukupnu dobit i prodaju, navode iz EY.
Daleko ispred svih je bio Mercedes-Benz, sa 5,2 milijardi evra operativnog profita, ispred Volkswagena sa 4,7 dok je BMW sa 3,7 milijarde na petom mestu. Sa druge strane, najveći proizvođač automobila na svetu – Toyota, ostvario je pad profita od čak 25 odsto.
Čak je i na, u poslednje vreme uzdržanom kineskom tržištu, prodaja je krenula nabolje i beleži rast od 28 odsto u odnosu na 2021. godinu i period posle recesije.
Mercedes-Benz je u Kini zabeležio najveći plus – od 67 odsto. Međutim, kompanija iz Štutgarta je nedavno morala da snizi cene za neke tamošnje modele, pošto "u Kini odavno ne cvetaju ruže, a tržište je veoma konkurentno i zahtevno" ističe Fus.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.