Izgleda da najveći evropski proizvođač automobila konačno ima situaciju sa čipovima uskih grla pod kontrolom
Globalni deficit čipova zbog pandemije uskih grla teško je pogodio Volkswagen.
Kriza je izbila krajem 2020. godine, a najveći evropski proizvođač automobila tek je sada ugasio alarm.
Nema više akutnih uskih grla, rekao je u direktor VW-ove nabavke Dirk Grose-Loheide.
“U poslednjih šest do osam meseci proizvodnje nismo izgubili niti jedno vozilo zbog čipova. VW još uvek sustiže isporuku vozila naručenih 2021.-22. koju nije mogao da sastavi jer nije bilo poluprovodnika. Vratili smo se na opseg aktivnosti od pre krize", rekao je menadžer.
Međutim, kašnjenja u isporuci nisu u potpunosti nestala.
"Kriza nije potpuno gotova, ali sada imamo situaciju pod kontrolom", rekao je Grose-Loheide.
Na primer, Volkswagen je počeo da kupuje problematične čipove direktno od proizvođača, zaobilazeći tako dobavljače.
Pritom se ne radi nužno o skupim komponentama, kaže direktor nabavke Škode Karsten Schnake.
"To apsolutno može biti važan deo koji košta samo nekoliko centi", rekao je on.
Krajem prošle godine VW je potpisao ugovore o direktnoj nabavci s 10 vodećih proizvođača čipova poput Infineona i NXP-a, a stupio je u kontakt i s ostalima, među kojima je i najveći, tajvanski TSMC.
Takođe, Volkswagen od početka godine gomila čipove. To je jedna od lekcija pandemije: jeftinije je kupiti višak nego zaustaviti proizvodne trake, kao prošle i pretprošle godine, kaže Grose-Loheide.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.