Rezultati testova pokazuju da je bežični uređaj konzorcijuma prenosio podatke brzinom od 100 Gbps u zatvorenom prostoru preko pojasa od 100 GHz i napolju u pojasu od 300 GHz
Konzorcijum japanskih kompanija, koji čine NTT DOCOMO, NEC i Fujitsu, kreirao je prvi svetski brzi 6G bežični uređaj, sposoban za prenos podataka munjevitim brzinama od 100 gigabita u sekundi na 100 metara udaljenosti.
Ove brzine prenosa podataka ekvivalentne su bežičnom prenosu pet HD filmova u sekundi i, kako piše Statista, čak su 500 puta brže od prosečnih 5G brzina u Sjedinjenim Američkim Državama koje trenutno iznose 204,9 megabita u sekundi.
Rezultati testova pokazuju da je bežični uređaj konzorcijuma prenosio podatke brzinom od 100 Gbps u zatvorenom prostoru preko pojasa od 100 GHz i napolju u pojasu od 300 GHz.
U prethodnim testovima naučnici su postigli i veće 6G brzine, ali na mnogo kraćim udaljenostima. Drugi tim japanskih naučnika demonstrirao je rekordnu 6G brzinu od 240 Gbps, ali samo na 20 metara, o čemu je u februaru objavljeno u časopisu IEICE Electronics Express.
Uveden 2019. godine, 5G je trenutno najsavremeniji bežični komunikacioni standard i koriste ga gotovo svi novi pametni telefoni. Ali već se intenzivno priprema infrastruktura za šestu generaciju koja bi, tvrdi GSM Association (GSMA) trebala proradi u sledećih desetak godina.
6G bi trebalo da koristi višefrekvencijske pojaseve koji se nalaze između 100 i 300 GHz. Odašiljanje u ovoj regiji iskorišćava prednost većih brzina, a glavni nedostatak su im veće smetnje iz okoline i opasnost od blokiranja signala, posebno u zatvorenom prostoru.
S obzirom na to da se 6G oslanja na mnogo više frekvencijske pojaseve, biće nam potrebna potpuno nova infrastruktura za prenos i pojačavanje signala, prenosi B92.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.