Opasnost vreba onlajn: Kako naučiti decu da zaštite svoje podatke na internetu

I nasilje i odavanje poverljivih informacija na internetu mogu dovesti do velikih posledica.

Autor: Jana Jakšić
21.11.2023. 21:17
  • Podeli:

Svako treće dete bilo je žrtva internet nasilja, kažu u Krovnoj organizaciji mladih Srbije. Nasilje nije jedina opasnost koja preti deci na internetu.

Zbog preteranog izlaganja ličnih informacija na društvenim mrežama, deca iznose svoj život na tacni i time predatorima olakšavaju posao. 

Kako zaštititi decu i šta nikako ne bi smeli da objavljuju?

Osim brojnih olakšica, internet je doneo i mnoštvo problema. Često od baka i majki čujemo kako je ranije bilo mnogo lakše odgajati decu. Za razliku od prošlih vremena, kada su decu puštale da se satima igraju na ulici bez nadzora, danas ih najčešće ne bi pustile ni da sami izađu u dvorište. 

Od opasnosti koje vrebaju na ulici, često su još opasnije one koje decu mogu zadesiti tamo gde mislimo da su najbezbedniji - u svojoj kući dok se zabavljaju uz telefon.

I nasilje i odavanje poverljivih informacija na internetu mogu dovesti do velikih posledica. 

„Ne bi trebalo da kače gde žive, svoj broj telefona, svoje slike, video snimke, zatim da neko od članova porodice ili neko iz društva boluje od neke bolesti“, ističe poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović. 

Deca ne bi trebala da objavljuju kada i gde odlaze na odmor, koliko ostaju i sa kim idu, jer tada postaju idealna žrtva za predatore. Kako Milan kaže, kada jednom objavimo informaciju na internetu, ne možemo da znamo do koga će i kada stići. 

„Uvek moramo da imamo na umu da li će to neko moći da zloupotrebi na bilo koji način, ako ništa bar da tera neku sprdnju ili nešto sa tom slikom, video snimkom, objavom“, ističe Marinović. 

Objavljivanje informacija na profilima nije jedini način na koji odajemo lične podatke. Za pravljenje naloga na portalima ili društvenim mrežama često moramo da upišemo svoje podatke.

Zato je izuzetno važno da prvo pročitamo politiku privatnosti i saznamo u koje svrhe će se podaci  koristiti, jer često aplikacije koje mislimo da su besplatne -  najskuplje plaćamo. 

„Oni koji vam nude besplatne aplikacije su vlasnici kompanija koji su najbogatiji ljudi na svetu, kako najbogatiji. kada daju besplatno - tako što one podatke koje uzimaju od vas prodaju dalje drugim kompanijama. Za dobre pare, te komopanije vas profilišu i nude vam robu ili usluge“, 
objašnjava Marinović. 

Za bezbedno korišćenje interneta i sadržaja prilagođenom njihovom uzrastu, roditeljska uloga je ključna.  

Kontrola i dobra edukacija su najbolje rešenje,a ukoliko sumnjate da su podaci vašeg deteta zloupotrebljeni, obratite se korisničkoj podršci na platformi ili povereniku za zaštitu podataka o ličnosti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()