Kompletno će promeniti naše mišljenje o kasnom neolitu
Najnovija studija britanskih arheologa otkrila je da megaliti iz Stounhendža potiču iz Škotske, a ne iz Velsa.
Najveći kameni blok Stounhendža neolitska populacija je više od 750 kilometara trasportovala do lokacije današnjeg monumenta, prenosi londonski dnevnik Gardijan.
Više od jednog veka je poznato da neki od kamenih blokova Stounhendža potiču iz Velsa i da su transportovani, ne zna se kako, 200 kilometara do lokacije monumentalnog neolitnog spomenika na Salsberi Plejnu.
"Otkriće da jedan od centralnih megalita u Stounhendžu uopšte nije iz Velsa već iz Škotske je iskreno šokantno", rekao je jedan od arheologa koji je učestvovao u izradi studije objavljene u časopisu Nature.
Prema novim saznanjima najveći kamen u Stounhendžu prevezen je ili prebačen na lokaciju monumenta na Salsberi Plejnu iz severoistočnog dela Škotske, sa udaljenosti od oko 750 kilometara.
"Ovo zapanjujuće otkriće ne samo da menja naše mišljenje o Stounhendžu, već kompletno menja naše mišljenje o kasnom neolitu. Nauka je prelepa i izuzetna i biće rasprava u decenijama koje dolaze. Ovo je zapanjujuće" rekao je Rob Ikser, viši istraživač na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL) i jedan od stručnjaka koji stoje iza studije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.