Šokantno otkriće o biorazgradivoj plastici

Studija baca svetlo na izazove povezane s plastikom koja se može kompostirati i njihovu stvarnu sposobnost razgradnje u različitim okruženjima

28.05.2023. 15:08
  • Podeli:
plastika pixabay-6388cbad2a7a8.webp Foto: Pixabay

Otkriveno je da plastika na biljnoj bazi, koja se reklamira kao pogodna za kompostiranje, ostaje netaknuta više od godinu dana nakon što završi u okeanu, što dovodi u pitanje tvrdnje o njenoj biorazgradivosti.

Polilaktična kiselina (PLA), materijal biljnog porekla koji se obično koristi u odeći, čašama za jednokratnu upotrebu i kontejnerima, javlja se kao održiva alternativa tradicionalnoj plastici na bazi ulja. Iako se može kompostirati u industrijskim postrojenjima, naučnici nisu bili sigurni u njegovu sposobnost prirodnog raspadanja u okeanu.

Testiranje u prirodi

Prema navodima časopisa "Njusajentist", Sara-Džejn Rojer je sa svojim timom sa Univerziteta Kalifornija u San Dijegu uporedila starenje različitih materijala na površini okeana i deset metara ispod površine u mrežastom kavezu. Pratili su uzorke tekstila izrađene od plastike na bazi ulja, bioplastike poput PLA i prirodnih materijala kao što je pamuk, proveravajući ih i fotografišući svake nedelje. Posle 14 meseci na moru, PLA uzorak ostao je netaknut baš kao i plastika na bazi ulja, dok su se vlakna na bazi pamuka potpuno raspala i razgradila u otprilike mesec dana.

Slični rezultati i u laboratoriji

Američki naučnici ponovili su eksperiment i u laboratoriji koristeći morsku vodu i bakterije. Ni PLA ni tkanine na bazi ulja nisu pokazivale znake hemijske degradacije.

"Uopšte se nisu razgradili u prirodnom i laboratorijskom okruženju", tvrdi Rojer.

Nedostatak svesti o materijalima koji se kupuju

Rojer ističe nedostatak svesti potrošača o materijalima koje kupuju i preporučuje izbegavanje plastike za jednokratnu upotrebu, odabir čaša za višekratnu upotrebu i smanjenje potrošnje odeće.

Studija baca svetlo na izazove povezane s plastikom koja se može kompostirati i njihovu stvarnu sposobnost razgradnje u različitim okruženjima.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()