Ispitivanja posebnih solarnih ćelija, koje su razvili istraživači iz Linca, su već u toku
Sunce uvek sija u Svemiru, pa zašto onda ne postaviti ogromne solarne panele upravo tamo?
Tada noć, oblaci i druge "degradacije atmosferskih performansi" više ne bi bile toliko bitne. Upravo na takvom projektu rade istraživači Kalifornijskog instituta za tehnologiju (Caltech).
Planovi ove vrste do skoro su bili daleko od ekonomski isplativih, ali bi u bliskoj budućnosti ogromni solarni paneli mogli da generišu energiju upravo iz svemira.
Testovi posebnih solarnih ćelija, koje su razvili istraživači iz Linca, su već u toku, prenosi Der Standard.
Projekat na kome rade istraživači razvija orbitalne solarne elektrane i zasnovan je na projektu Caltech Space Solar Power Project (SSPP), koji postoji od 2013. godine. Američki preduzetnik i filantrop Donald Bren je za projekat donirao impresivnu sumu od čak 100 miliona dolara.
Početkom ove godine u svemir je poslat prvi takav probni satelit, svemirski demonstrator solarne energije (SSPD) težine 50 kilograma. On je zadužen da testira tehnologije za strukturne komponente, mikrotalasni prenos energije do stanice na Zemlji i svemirske solarne panele.
Istraživači iz Austrije takođe su uključeni u ovu misiju. Šest od 32 modula solarnih ćelija, koji su deo eksperimenta Alba na satelitu, dolaze iz LIT Soft Materials Laboratorije sa Univerziteta Johan Kepler (JKU) u Lincu, gde se više od 10 godina radi na razvoju izuzetno tankih fotonaponskih ćelija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.