U Srbiji se Dan žena obeležava od 1914. godine
Često u šali čujemo "šta bi danas rekla Roza Luksemburg", aludirajući na to da današnji svet u kome živimo za žene u zapadnoj civilizaciji je najbolji od svih svetova u kome su dosad živele. U siromašnim i manje razvijenim zemljama sveta žene često ni ne znaju da imaju prava, čak ni ona elementarna - na obrazovanje, izdržavanje u slučaju da ne rade, pravo da odlučuju u svom telu i pravo da rade.
Ovaj dan se obeležava širom sveta, u znak sećanja na demonstracije u Čikagu koje su održane 8. marta 1909. godine. Tada je 15.000 američkih radnica u ovom gradu kao i u Njujorku tražilo skraćenje radnog vremena, bolje plate i pravo glasa.
Prvi put je obeležen 1911. godine u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj. Tada su je na velikim skupovima, uz prisustvo milion žena ali i muškaraca traženo da žene glasaju na izborima, ali i da dobiju pravo na obrazovanje i rad.
U Srbiji se Dan žena obeležava od 1914. godine. Ujedinjene nacije su 8. mart zvanično proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.
U zapadnoj civilizaciji desile su od toga doba mnoge korenite promene, te su žene stekle i pravo glasa, pravo na obrzovanje i da upravljaju svojim život.
A da li je to zaista tako proverio je "Centar za mame" čije je istraživanje donelo poražavajuće rezulatate za Srbiju. Ekonomsko nasilje i da je duboko ukoronjeno u našem društvu te danas svaka deseta mama u Srbiji ima ograničen pristup novcu od strane svog partnera dok 14,2 odsto partnera odnosno muževa smatra da ima pravo da određuje svojoj ženi koliko joj je novca dovoljno.
Čak četvrtina srpskih majki opravdava se muškarcu gde su potrošile novac, a petini muškarci ne dozvoljavaju da kupe šta žele. Takođe, i dok 26 odsto mama nije zadovoljno načinom na koji se raspolaže novcem u njihovom domaćinstvu, kontrolu nad finansijama svoje porodice oseća da nema čak 29,4 odsto njih.
Najviše brine podatak da se 17 odsto mama ne oseća bezbedno pored svojih partnera.
Kada dođe do razvoda, situacija se dodatno pogoršava pa tako čak 44,5 odsto partnera ne plaća alimentaciju za svoju decu, a veliki broj njih odnosno 46,2 odsto ne plaća redovno ili umanjeno plaća u odnosu na alimentaciju koja mu je sudski određena.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.