Kako se navodi, neki od najčešćih razloga koji mogu dovesti do odluke da se osobe udalje iz svog okruženja su mentalno zdravlje, najčešće depresija i anksioznost ili demencija
Širom sveta obeležava se Međunarodni dan nestalih sa ciljem prisećanja na nestale osobe i ukazivanje na pravo porodica da znaju sudbinu svojih najbližih koji se vode kao nestali, piše RTS.
Prema podacima Crvenog krsta, u regionu se traga za gotovo 10.000 osoba nestalih tokom ratova devedesetih. Više od trećine su srpske nacionalnosti.
Predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih Duško Čelić, kaže da se, uprkos postojanju opravdanih razloga, ne može opravdati činjenica da zakon o nestalima nije donet u mandatu prethodne Vlade i Skupštine.
"Koliko društvo u trci za opstankom zanima tragedija drugih, da li ga sve rane bole, koliko ljudi u Srbiji zna 33 godine od početka prvih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije da postoji velika socijalna grupa koju čine unesrećene porodice prognanih iz svojih domova“, rekao je Čelić.
Članovi porodica kidnapovanih i nestalih sa KiM poručili su iz Gračanice da neće odustati od zahteva da se sazna sudbina njihovih najmilijih i dok se krivci za otmice i ubistva Srba ne privedu pravdi, napominjući da je, nažalost, istina sve dalja, a ostaje pitanje zašto i dokle će članovi njihovih porodica da budu NN lica.
Okupili su se ispred Opštine Gračanica kako bi još jednom ponovili da i posle više od dve decenije ne znaju ko je i zašto kidnapovao i ubijao Srbe pre, za vreme i posle oružanog sukoba u južnoj srpskoj pokrajini.
Zatražili su da pitanje nestalih bude prioritet u pregovorima Beograda i Prištine, a da se otvore sva potencijalna grobna mesta.
"Godine prolaze, a mi ostajemo sa našim bolom, tugom i neizvesnošću da se kidnapovani pronađu, a izvršioci tih zločina izvedu pred lice pravde", rekla je koordinatorka Udruženja kidnapovanih i nestalih sa KiM, Silvana Marinković.
Još uvek nije razjašnjena sudbina 1.657 nestalih osoba sa KiM, a u mrtvačnici u Prištini se nalaze posmrtni ostaci više od 400 osoba.
Potrage za nestalim Srbima na KiM skoro i da nema. Pre skoro dve godine iz prištinske komisije za nestala lica je najavljeno iskopavanje na Košarama, gde je nestalo sedam srpskih vojnika, dok se o ostalim lokacijama koje su Srbi prijavili i ne govori.
Šefica Unmika Karolin Zijade pozvala je vlasti da ulože obnovljene napore i posvećenost u rešavanju sudbine nestalih osoba na KiM.
Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, 6.065 osoba je nestalo kao rezultat sukoba na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine.
Centar za nestalu i zlostavljanu decu saopštio je danas da je, prema evidenciji Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2022. godini prijavljen nestanak 1.801 osobe, od kojih je nađeno 1.620, što znači da 181 porodica i dalje traga za svojima.
Dodaje se da je tokom 2021. godine nestalo 2.830 ljudi, a nađeno ih je 2.785.
"Neki od najčešćih razloga koji mogu dovesti do odluke da se osobe udalje iz svog okruženja su mentalno zdravlje, najčešće depresija i anksioznost ili demencija", ističe se u saopštenju.
Kao razlozi se navode i konflikti unutar porodice, nasilje nad ženama, loši životni uslovi, ekonomske poteškoće.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.