Nasilje nad starima u Srbiji: Krivično delo u stalnom porastu

'Sin jednostavno nije obilazio majku i kada su komšije uz pomoć policije otvorile njen stan i ušle, imali su šta da vide. Žena je jedva bila u životu, nije mogla da govori u fekalijama je ležala u postelji, pored nje je uginuo pas...'

Autor: Lena Sladojević
15.06.2023. 20:12
  • Podeli:

Srbija je među zemljama sa starim stanovništvom, a svaka deseta osoba starija od 65 godina proživela je neki oblik nasilja. Nasilnici su najčešće članovi uže ili šire porodice.

Nasilje nad starijima je u stalnom porastu i u razvijenim zemljama, pokazuje istraživanje Crvenog krsta, sprovedeno povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima.

"Ukoliko mi ne prepišeš stan, nećeš videti unuke", "Neće ti niko verovati da te tučem, ja sa tvoj sin", "Daj mi penziju, pa ću ti spremiti hranu"... samo su neka od svedočenja starijih ljudi koji trpe nasilje od svojih bližnjih.

Nastarija volonterka Crvenog Krsta Danica Šmic, redovno obilazi starije, a oni joj se neretko poveravaju.

"Majka se požalila da je sin ošamario ili da je oca ćerka udarila. To je fizičko nasilje, ali znamo da ima i psihičko, seksualno, finansijsko i zanimarivanje", kaže ona za UNU. Jedan slučaj Danica nikada neće zaboraviti:

"Sin jednostavno nije obilazio majku i kada su komšije uz pomoć policije otvorile njen stan i ušle, imali su šta da vide. Žena je jedva bila u životu, nije mogla da govori u fekalijama je ležala u postelji, pored nje je uginuo pas... Tako da je to stvarno strašno!"

Nažalost, podaci koje je predstavio Crveni krst Srbije u saradnji sa Poverenicom za zaštitu ravnopravnosti, pokazuju da su posebno ugrožene starije žene.

"Starije žene od 65 do 74 godina starosti, 57 odsto u Srbiji starijih žena prijavljuje da je bila žrtva nasilja od napunjene 15 godine. U krajnjem slučaju, nema se nekada ni vremena ni resursa i živaca. Kako oni kažu, ko će sada doći da zatraži zaštitu? Zato je nama od izuzetnog značaja svako obraćanje, jer mu mi u instituciji pristupamo sa posebnom pažnjom", ističe Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije.

Na naše pitanje, zašto i kada se žrtve osnaže da prijave nasilje, odnosno zašto tužilaštvo ne reaguje brže nego slučajevi stoje i po nekoliko godina u fioci, dobili smo odgovor:

"Mi prosto nismo ovde u direktnom sistemu zaštite, ali nikako ne bežimo od toga da ukažemo javno. Evo, zaista, mediji su nam jedni od glavnih saveznika u borbi protiv bilo koje vrste nasilja", istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Kad izostane reakcija institucija, ali i ljubav porodice, šta je ono što jedan sam "mali" čovek, odnosno žena, može da uradi?

"Da izlazimo iz svojih kuća, da se družimo, da imamo svoje prijatelje, svoje drugarice, da li su to školske, u komšiluku, u svojoj okolini, da svi vide da postojimo. Pa lepa reč, svi će nam prići u pomoć", zaključuje Danica Šmic.

Nasilje nad starijima nije porodična stvar, već krivično delo!

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()