Tokom prošle godine u Beogradu je više od 90 dece izmešteno iz svojih porodica.
Prijave za zlostavljanje ili grubo zanemarivanje dece definišu se kao stepen neodložnog intervenisanja i tada se odmah, u roku od 24 sata, odlazi na teren i proverava prijava, kaže psiholog Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu Smilja Igić i dodaje da je tokom prošle godine više od 90-oro dece izmešteno iz porodica.
Objasnila je da su to bili slučajevi kada je prijava proverena i dokazano da je bezbednost dece ugrožena u toj meri da je visok stepen rizika za njihov život i zdravlje, ili situacije da je Centar za socijalni rad primećivao propuste u roditeljskom funkcionisanju i da je rađeno na podršci roditeljima, ali da nije konstatovan napredak, da oni nisu sarađivali, ni prihvatali preporuke zbog čega je moralo doći do izmeštanja dece iz tih porodica.
Igić je navela da je najvažnija potreba deteta život u porodici i da se, kada se razmatra izmeštanje, razmatra alternativni smeštaj u smislu srodničkih porodica, te da to često budu bake, deke, tetke - neko ko je detetu poznat jer je to najblaža promena u životu deteta.
Ukoliko to nije moguće, navela je da se pokušava smeštaj u hraniteljsku porodicu jer je porodični model najzdraviji za odrastanje dece, ali da se u nekim slučajevima pristupa i smeštaju u prihvatilišta.
Navela je da najčešće komšije čuju vrištanje i plakanje dece ili primete da su deca fizički zanemarena, upadljivo higijenski zapuštena, upadljivo povučena.
"Primete da ih kruto i rigidno pozdravljaju, neku izmenjenost, nespontanost u ponašanju dece. To je nešto što može biti pokazatelj, ali naravno da to ne mora automatski da znači da se radi o zlostavljanju jer često neka deca iz zdravstvenih razloga plaču ili su uznemirena", rekla je Igić.
Dodala je da Centar za socijalni rad proveri i da se, ukoliko nema osnova za zanemarivanje i zlostavljanje, pruža podrška roditeljima da lakše izađu na kraj sa teškoćama roditeljstva.
Igić je ukazala da slučajeve nasilja nikako nije najpametnije objaviti na društvenim mrežama pogotovo ako se na taj način ugrožava i identitet deteta, ali da je svakako važno odmah, bez odlaganja, to prijaviti policiji ili Centru za socijalni rad, te podsetila da to može da se uradi i anonimno.
Pre nekoliko dana na društvenim mrežama objavljen je snimak na kojem se vidi i čuje kako majka prebija malu devojčicu.
Na predlog Drugog osnovnog javnog tužilaštva raspisana je potraga za tom ženom, koja je ubrzo potom privedena.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.