"Objekat u punom sjaju": Tamara Vučić obišla radove na izgradnji Instituta za rani razvoj deteta i inkluziju

Svetska zdravstvena organizacija je iznela podatak da pet odsto dece uzrasta do 14 godina ima teškoće u razvoju

23.01.2025. 17:49
  • Podeli:
institut za rani razvoj deteta i inkluziju, 23 jan 2025 - TANJUG JADRANKA ILIĆ (3)-67926fd37b43a.webp Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić obišla je danas sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom i ministarkom za brigu o porodici i demografiju Milicom Đurđević Stamenkovski radove na izgradnji Instituta za rani razvoj deteta i inkluziju na Bežanijskoj kosi. Tamara Vučić je rekla da je od prvog momenta kad je kročila u ovaj kompleks osetila uzbuđenje, pozitivnu energiju i ponos.

"Kada smo, pre nešto više od godinu dana, došli da obiđemo radove na tadašnjem centru za rani razvoj dece i inkluziju, to je praktično bio radni naziv. Ovo je sada Institut za rani razvoj deteta i inkluziju. I tada, pre godinu dana, to je bila neka siva faza. Sad već vidimo objekat u svom punom sjaju", navela je Vučićeva.

Dodala je da predstoji finalizacija odnosno opremanje enterijera.

"Verujem i nadam se da ćemo na proleće, simbolično, kada sve cveta, buja i raste, svečano otvoriti ovaj Institut i da će on tada početi sa radom", rekla je ona.

Prema njenim rečima, važnost Instituta ogleda se pre svega u značaju ranog razvoja, u životu svake jedinke, svake osobe, svakog deteta.

"Tu se postavlja ta baza, ta osnova koja se kasnije samo nadograđuje i razvija. Svetska zdravstvena organizacija je iznela podatak da, globalno gledano, procenat dece uzrasta do 14 godina ima teškoće u razvoju, dakle taj procenat je pet odsto. Isti procenat je i procenat dece u Srbiji uzrasta od nula do šest godina, koje imaju izrazite razvojne teškoće", navela je Vučićeva.

Dodala je da je 12 odsto procenat dece koje imaju razvojne poteškoće malo blaže prirode ili razvojne rizike.

Kada sve to zbrojimo, kaže ona, shvatimo da kada su deca u Srbiji u pitanju, čak 17 odsto njih zahtevaju dodatnu podršku i dodatnu pomoć, a to je oko 60.000 dece.

"To je veliki broj i naravno da će ovaj Institut biti otvoren za sve njih, ali ono što je ideja vodilja samog instituta, jedna od važnih delatnosti, jeste osnaživanje mreže razvojnih savetovališta kojih u ovom momentu, da imaju neko osnovno razvojno savetovanje, u Srbiji imamo pri 25 domova zdravlja. Ali u punoj funkciji ih imamo samo u pet gradova naše zemlje", istakla je ona.

Kako je naglasila, plan je da to proširimo i da osnažimo dodatno ove već postojeće.

"Verujem da će tako i biti i da će ovaj Institut biti ne samo važan resurs, ono što je najvažnije za našu decu i za naše roditelje, ali i za brojne stručnjake, jer važna delatnost je upravo taj naučni istraživački rad. Nijedna zemlja, nijedna institucija ne može samo da se bavi ovako kompleksnom temom", rekla je Tamara Vučić.

Istakla je da iz tog razloga u Institutu imaju brojni kapaciteti za održavanje seminara, obuka, predavanja.

Osnovna delatnost jeste porodično orijentisane rane intervencije, navodi Vučićeva i dodaje da to zapravo znači da osnažimo roditelje da mogu da motivišu dodatno, da kapacitete i potencijale svoje dece unaprede.

"Deca najviše veruju svojim roditeljima, naravno pričamo o zdravim porodicama, i u ambijentu porodičnog doma se najbolje osećaju. To je jedan segment. Drugi segment je što smo se trudili da takav ambijent bude i ovde u samom Institutu, i kad je interijer u pitanju, ali naravno i eksterijer", naglasila je ona.

Važna uloga Instituta jeste, kako kaže, podizanje svesti o važnosti ranog razvoja.

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()