Od početka rata do sada kroz Srbiju je prošlo 117.637 Ukrajinaca na putu ka drugim zemljama
Komesar za izbeglice i migracije Srbije Nataša Stanisavljević izjavila je da je ove godine kroz prihvatne centre i centre za azil prošlo 27.000 migranata više nego 2021. godine.
"Ove godine registrovano je više od 95.000 migranata u odnosu na 68.308, koliko ih je bilo tokom čitave 2021. godine. Trenutno u pomenutim centrima boravi 5.241 migrant i procenjujemo da ih ima još 2.500 van prihvatnih centara", izjavila je Stanisavljevićeva, prenosi Politika.
Ona je istakla da ostanak u Srbiji nije prioritet ljudi koji u Evropu dolaze iz Azije i Afrike, jer je od 2008. godine u našoj zemlji azil dobilo samo 228 njih.
Stanisavljevićeva navodi da najviše migranata kroz Srbiju dolazi iz Avganistana 34,8 odsto i Sirije 34,5 procenata.
Ona je istakla da Komesarijat birine i o izbelicama iz Ukrajine, tako što je 76 Ukrajinaca smešteno u Centru za azil u Vranju, a pomaže još 3.500 njih koji su u privatnom smeštaju.
"Od početka rata do sada kroz Srbiju je prošlo 117.637 Ukrajinaca na putu ka drugim zemljama", navela je Stanisavljevićeva.
Ona je rekla da je u 12 prihvatih centara i sedam centara za azil ima ukupno 6.000 mesta i da u slučaju povećanog priliva migranata taj kapacitet može da se poveća na 8.000 mesta, te da se trenutno ne planira proiširenje prostora za smeštaj, ali da se u slučaju potrebe mogu aktivirati centri koji sada nisu aktivni.
Stanisavljevićeva je rekla da je Komesarijat nabavio dovoljno hrane i ograva za rad centara i naglasila da će donacija EU od 36 miliona evra pomoći da se Srbija uspešno nosi sa prilivom migranata, uz poštovanje njihovih prava i obezbeđivanje dostojnog boravka.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.