Veliki problem predstavlja onlajn kupovina jer potrošači često ne čitaju sastav proizvoda.
Koliko ste do sada proizvoda naručili preko Temua ili nekog drugog sajta? Znate li kakvog je kvaliteta roba i kog sastava?
Ako do sada niste obraćali pažnju, vreme je da počnete jer podaci govore da čak sedam od 15 testiranih plastičnih igračaka i predmeta za negu dece sadrži opasne supstance.
U zemljama Evropske unije na snazi su nova pravila o bezbednosti proizvoda, koja treba da doprinesu rešavanju problema koje donosi rast internet prodaje i direktni uvoz iz trećih zemalja.
Šta je zajedničko vašoj kabanici, laku za kosu, posudama za skladištenje hrane i baštenskom crevu? Svaka stavka verovatno sadrži ftalate, grupu hemikalija koje plastiku čine fleksibilnijom i teže lomljivom.
Prema podacima Evropske agencije za hemikalije, te supstance odgovorne su za veliki broj zdravstvenih problema. Iako je propisom dozvoljeno da ftalata u proizvodima bude najviše 0,1%, istraživanja su pokazala da se u nekima od njih nalazi i do 50 odsto te supstance.
"Samo postojanje oznake, to je tzv. eko tex standard 100, to je jedna eko oznaka koja garantuje da u proizvodima tekstilnim nema štetnih supstanci. Zatim imamo oznaku IO eko, to već, do skora nismo imali te proizvode sada imamo, to je isto garancija da u proizvodima nema ili je verovatnoća mala, da ima štetnih proizvoda", objasnila je u emisiji "Podne" Jasminka Ranđelović iz nevladine organizacije "Alhem".
Ukoliko smo bili u dodiru s proizvodom koji ima visoku koncentraciju ftalata, obavezno posle toga treba da operemo ruke, jer ta supstanca izaziva smanjenje plodnosti i remeti rad hormonskog sistema.
Veliki problem predstavlja onlajn kupovina jer potrošači često ne čitaju sastav proizvoda.
"Baš je bilo dosta interesovanja medija zbog udara Evropske unije na Temu, upravo zbog ovoga, kada naručujemo, da li ispunjava uslove da se smatra bezbednim i saobraznim proizvodom. Na koji način mi neku kompaniju da nateramo da preko tržišne ispekcije zabrani jedno generalno nepošteno delovanje prema svima. Ne postoji mehanizam da se recimo jedna kompanija koja se bavi nepoštenom trgovinom jednostavno kazni", objašnjava Jovan Ristić iz Udruženja potrošača "Efektiva".
Pre nego što sledeći put poželite da naručite neki proizvod preko interneta ili kupite u prodavnici samo na osnovu njegovog izgleda, dobro pogledajte deklaraciju i količinu ftalata u njemu, kako kasnije ne biste osetili dugoročne posledice po svoje zdravlje, jer je uticaj ovih opasnih supstanci postepen, ali trajan.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.