Srbija bi uskoro mogla da dobije najvažniji od svih zakona: Ili ćemo da dišemo, ili nas neće biti

Fokus će biti stavljen na gradove, gde je primećeno najveće zagađenje

Autor: Srđan Ristić
19.01.2025. 19:35
  • Podeli:

Srbija je zemlja koja je, posebno u zimskom periodu, često na svetskom vrhu po najgorem kvalitetu vazduha. Postojeći zakon koji to uređuje star je 16 godina, zbog čega stručnjaci rade na novom. Javna rasprava o nacrtu novog zakona zakazana je za utorak, 21. januar.

Iz Ministartsva zaštite životne sredine navode da novi zakon definiše između ostalog i upravljanje kvalitetom vazduha, mere, kontrolu i zaštitu ove oblasti, ali i precizira učešće nadzornog organa. Inspekcija će kontrolisati da li su prekoračene koncentracije određenih čestica.

"To su svakako sumpor-dioksid, azot-dioksid, prizemni ozon i PM čestice. I u tom kontekstu jasne targete za smanjenje ovih zagađujućih materija do 2030. smo definisali prvim strateškim dokumentom, a to je program zaštite vazduha sa akcionim planom", rekla je Sara Pavkov, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine.

Neki od ambicioznih ciljeva jesu da Srbija u narednih pet godina smanji emisije sumpor-dioksida za 92%, azotnih oksida za 60%, PM10 čestica za polovinu. Već je napravljen veliki korak.

"Naše Ministarstvo zaštite životne sredine je samo od 2021. godine zamenilo kotlove u 169 javnih ustanova u 76 lokalnih samouprava i to na način da kotlovi koji su se nekad grejali na lož-ulje, ugalj ili mazut su prešli na ekološki prihvatljiviji energent, što direktno doprinosi boljem kvalitetu vazduha".

Fokus će biti stavljen na gradove, gde je primećeno najveće zagađenje, a najavljeno je i blagovremeno obaveštavanje građana o kvalitetu vazduha.
Srbija može da se pohvali brojem stanica koja mere zagađenje. Trenutno postoji čak 75 automatskih mernih mesta, što je znatno više od proseka koji je preuzet od EU.

"Znači da imamo više podataka, što znači da je transparentije u kontekstu prikazivanja svega onoga što se dešava u smislu promena koncentracija u kvalitetu vazduha u realnom vremenu". zaključila je Sara Pavkov.

Ugljen-dioksid kao glavni gas sa efektom staklene bašte i glavni uzročnik globalnog zagrevanja, nije deo ovog zakona, ali  pošto je u ekosistemu sve povezano, nove mere pomoći će i u borbi protiv klimatskih promena. Rezultati neće brzo biti vidljivi, ali je zato kontinuitet veoma važan, navode iz Ministarstva. Javna rasprava o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha biće otvorena do 3 februara.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()