U Srbiji je ove godine rođeno manje beba: UNA pita ministarku - kako olakšati zasnivanje porodice?

Mnoge od dilema rešavaju se adekvatnom populacionom politikom

Autor: Andrea Radovanović
11.10.2024. 20:30
  • Podeli:

Od početka ove godine u odnosu na prošlu, u Srbiji se rodilo skoro 1.000 beba manje. Demografska slika se ne popravlja - i dalje više ljudi umire, nego što se rađa. Iz tog razloga je, pored brojnih finansijskih podsticaja rađanja, država odlučila  da pomogne i ženama preduzetnicima na selu. O tome kako olakšati zasnivanje porodice, ministarka za demografiju i brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski govorila je u emisiji "Podne".

Godinama unazad, Srbija ima nizak prirodni priraštaj. Ako se trend nastavi, procenjuje se da će do 2050. biti za milion manje stanovnika. Podaci pokazuju da su "belom kugom" najviše pogođeni jugoistok i istok Srbije.

Zbog toga se upravo u tim delovima zemlje sprovodi kampanja za podršku ženama preduzetnicama u ruralnim područjima. Ministarka za demografiju i brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski je, tim povodom, nedavno posetila Leskovac.

"Otišli smo da obiđemo konkretno poljoprivredno gazdinstvo gde čitava porodica radi i prerađuje papriku iz svojih povrtnjaka. Šta je njima potrebno da prošire kapacitete? Recimo, hladnjača. I mi u saradnji sa Ministarstvom privrede, želimo da ekonomski osnažimo porodice time što ćemo na licu mesta videti šta je kome potrebno, uputiti ih kako da konkurišu za sredstva da bi oni dogodile imali hladnjaču ili neke mašine za pakovanje, nešto što im olakšava sam postupak prerade i plasmana na kraju krajeva", rekla je za UNU Đurđević Stamenkovski

Iako su podrška čitavoj porodici, podsticaji države konkretno se odnose na ekonomsko osnaživanje žena na selu, budući da  one brinu o domaćinstvu, vaspitanju dece i sa svim tim usklađuju svoje poslovne obaveze, naglašava resorna ministarka.

"Uz ove podsticaje, ja zaista očekujem da mi možemo da napravimo neki rezultat. Naravno, opet ističem ono što je svima poznato, a to je da se deca ne rađaju zbog novca, nego iz ljubavi, iz potrebe, iz nekog instikta koji je u svima nama, ali ti finansijski podsticaji mogu uticati kada postoje određene dileme", kaže za UNU ministarka za demografiju i brigu o porodici.

Mnoge od tih dilema, uverava Đurđević Stamenkovski, rešavaju se adekvatnom populacionom politikom. Podseća da je pre tri meseca, predstavljen nacrt izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kojim je uvećan iznos roditeljskog dodatka i po kojem mame za rođenje prvog deteta dobijaju 500.000 dinara jednokratne novčane pomoći.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()