Skrolovanju društvenih mreža kao da nema kraja
Tinejdžeri u državama poput Australije i Grčke uskoro bi mogli da slave digitalno punoletstvo. Iz tih zemalja se sve glasnije čuje inicijativa da se uvede starosna granica od 16 godina za otvaranje naloga na društvenim mrežama. Koliko je Srbija daleko od toga - u priči Andree Radovanović.
Uvek i svuda - mobilni telefon. Skrolovanju društvenih mreža kao da nema kraja. A na njima mnogo šta - od korisnih informacija do neprimerenog i opasnog sadržaja - posebno za decu. Upravo zato postoji sve više inicijativa da se maloletnicima zabrani pristup internetu.
U Srbiji - Zakon o zaštiti podataka o ličnosti propisuje da dete mlađe od 15 godina može da koristi društvene mreže, samo uz saglasnost roditelja. Stručnjaci smatraju da nam je potrebno rigoroznije pravilo jer, kažu, deca uopšte ne treba da budu učesnici virtuelnog sveta, baš kao što to predlažu druge države.
"Nisu spremni za taj sadržaj, nisu spremni za izazove, nisu spremni da kritički sagledavaju zašto je nešto dobro ili loše nego upijaju kao sunđeri. Sva istraživanja su pokazala da ili mora da se ograniči sadržaj ili da roditelji uzmu aktivniju ulogu kada je reč o vremenskom periodu koji deca provode ispred ekrana ili da se normativni aktima odnosno ovakvom vrstom regulative prisile društvene mreže da promene ova pravila", kaže za UNU Katarina Jonev, edukator o bezbednosti dece na internetu.
Upitno je, međutim, da li će i pod kojim uslovima društvene mreže pristati da se odreknu svojih najvernijih korisnika budući da na taj način gube ozbiljan deo zarade.
"Da li će pristati svi odjednom? Ako ne moraju - ne. Ali, pod nekim pretnjama, kaznama, da. Ionako oni stalno imaju neka ispitivanja koje u stvari vode ka tome. Kako će to da zaživi kasnije? Najčešća laž na internetu je - imam 18 godina. Kako će društvene mreže sprovesti u delo da neko stvarno 18, 21 godinu, šta god, to ostaje da se vidi", ističe za UNU Strahinja Dević, IT stručnjak.
Svaki pokušaj države da zaštiti decu na internetu, zaključuju sagovornici UNE, nema mnogo prostora za uspeh bez roditelja kao saveznika, svesnih negativnih efakata koji dolaze s one strane ekrana od kojeg se ne odvajamo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.