Većina neće da radi poslove svojih roditelja: Kako mladi biraju buduće zanimanje

Izbor profesije je jedno od najvažnijih u životu, zato i ne čudi da kada dođe taj trenutak i roditelji osećaju veliku odgovornost.

Autor: Jana Jakšić
17.03.2024. 20:02
  • Podeli:

Čak 80 odsto srednjoškolki u Srbiji ne želi da se bavi zanimanjem kojim se bave njihovi roditelji i najbliži srodnici, pokazuje istraživanje Akademije ženskog liderstva. 

Kako mladi biraju buduće zanimanje i da li je tradiciji nasleđivanja zanimanja sa kolena na koleno konačno došao kraj?

Izbor profesije je jedno od najvažnijih u životu, zato i ne čudi da kada dođe taj trenutak i roditelji osećaju veliku odgovornost. S jedne strane govori se da dete treba da ima potpunu slobodu pri izboru, ali i dan-danas mnogi roditelji tu odluku donose umesto svoje dece.

„Moja majka se bavi nekretninama, ima biznis i tata ima firmu, ali mene to ne zanima, ne bih nastavila da se bavim time i najviše bih se oslonila na svog brata da nastavi“, kaže nam Asja Panagiotidi.

Nadamo se da brat neće imati ništa protiv, jer Asjine reči potvrđuju i istraživanja koja kažu da u 70 odsto slučajeva muškarci nasleđuju i vode porodični biznis. Takva situacija je i u porodici Pozder. 

„Prva želja je bila da se bavim profesionalnim sportom, ali nije uspelo zbog povreda i uvek je bilo u planu da nasledim biznis, ja i tri moja rođena brata“, kaže za UNU Zvezdan Pozder. 

Zvezdan kaže da bi trgovina medicinskom opremom bila njegov izbor i da se njegova porodica ne bavi time. Međutim, nisu svi te sreće. 

Kako bi sprečili da ceo radni vek provedu na radnom mestu koje ih ne ispunjava, deca pribegavaju testovima za profesionalnu orijentaciju. 

„Obično dođu kad su već u konfliktu sa roditeljima zbog svog izbora i kad potvrdim da je to pravi izbor za to dete, stupam u razgovor sa roditeljima. Zaista moraju roditelji da shvate da je njihova profesija jedno, a dečje želje nešto drugo“, kaže za UNU psihološkinja za profesionalnu orjentaciju Gordana Vukasović.

Ipak uprkos preporukama psihologa, posebno u nekim starijim vremenima, roditelji su imali drugačiju strategiju.  

„Određene porodice gaje određena zanimanja i onda postoji neki blagi pritisak. Neka deca tome podlegnu, neka ne“, ističe Vukasović. 

Roditelji koji nisu uspeli da se odupru željama porodice kada su bili deca, vođeni svojim iskustvom ne vrše pritisak na decu, barem ne onakav na koji smo svi negde navikli da vidimo.

„Najviše sam dobijala pritisak da budem srećna i ispunjena onime što izaberem. Dobila sam ideju i od ranog detinjstva sam pokazivala zainteresovanost za modu, ali me je mama najviše gurala u taj svet, jer je videla da jesam za to i da imam talenat“, otkrila nam je Asja.

To je po rečima psihologa i najbolje rešenje. Usmerite decu ka onome što ih zanima i pustite ih da sami pronađu svoj put.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()