Miroslavljevo jevanđelje kodeks, odnosno rukopisna knjiga, jedan je od najstarijih ćiriličnog zapisa koje datira iz XII veka
Miroslavljevo jevanđelje se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu i samo nekoliko dana u godini javnost može da ga vidi uživo. Najstariji čuvani srpski ćirilični rukopis, koji datira iz 12. veka, možete videti danas do 20 časova, a osmog i devetog novembra od 10 do 18 časova.
Miroslavljevo jevanđelje kodeks, odnosno rukopisna knjiga, jedan je od najstarijih ćiriličnog zapisa koje datira iz XII veka. Tekstovi su poređani prema služenju crkvenom u toku godine. Ono što smo mi primetili je da je u Narodnom muzeju zaista velika gužva.
"Miroslavljevo jevanđelje svi posetioci mogu mogu da vide 7, 8. i 9. novembra, danas do 20.00 časova, osmog i devetog od 10.00 do 18.00 časova. Sledeći termin kada će moći da ga vide je to su 14. i 16. decembar četvrtak i subota, takođe od 12.00 do 20.00 časova", kazala nam je kustos PR Narodnog muzeja Marija Jovičić.
Posetioci sveti rukopis mogu da vide u vrlo kontrolisanim uslovima. Zadržavanje je samo dva minuta, bez mobilnih telefona u klimatozovanoj i polumračnoj sobi. Uz nadzor dozvoljen je ulazak samo dve do tri osobe odjednom. Zaposleni Narodnog muzeja mole za strpljenje, jer je u pitanju rukopis od izuzetne važnosti.
Miroslavljevo jevanđelje stiglo je u Narodni muzej 1945. godine. Pokazali smo izrazitu svest o važnosti čuvanja te rukopisne knjige.
"Osim što je najstariji naš iluminirani rukupis, Miroslavljevo jevanđelje je i spomenik kulture i od izuzetnog je značaja ne samo za nas nego i veliki broj posetilaca svih veroisposveti i svih nacija dolazi", istakla je Jovičić.
Jevanđelje je 1979. godine proglašeno za kulturno dobro od izuzetnog značaja, a u junu 2005. godine, Miroslavljevo jevanđelje je upisano na listu UNESKA Pamćenje sveta.
A zašto ne smete da propustite da vidite najstariji čuvani srpski ćirilični rukopis pogledajte u videu na početku teksta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.