Na današnji dan pre 24 godine usvojena Rezolucija 1244

Usvojena je sa 14 glasova za i nijednim protiv

10.06.2023. 08:58
  • Podeli:
Rezolucija 1244 UN profimedia-64841f0ea23ed.webp Foto: Profimedia

Na današnji dan, pre 24 godine, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je Rezoluciju 1244, kojom je odobreno međunarodno, vojno i civilno prisustvo u tadašnjoj SRJ i uspostavljanje Privremene administrativne misije OUN na Kosovu (UNMIК), kao i stacioniranje međunarodnih vojnih trupa Kfor, a Kosovo je stavljeno pod mandat UN, prenosi Kosovoonline.

Rezoluciju 1244 usvojio je Savet bezbednosti UN na svom 4011. sastanku 10. juna 1999. godine nakon opoziva rezolucija 1160 (1998), 1199 (1998), 1203 (1998) и 1239 (1999), sa ciljem političkog rešenja krize na Kosovu, nakon bombardovanja, očuvanja međunarodnog mira, bezbednosti i osiguravanja slobodnog povratka izbeglica i raseljenih lica u svoj dom.

Rezolucija 1244 usledila je nakon saglasnosti tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića na uslove koje su predložili finski predsednik Marti Ahtisari i bivši ruski premijer Viktor Černomirdin 8. juna, koji su uključivali povlačenje Vojske Jugoslavije sa Kosova (aneks 2 rezolucije).

Usvajanju ovog akta prethodili su pregovori predsednika SRJ Slobodana Miloševića i Viktora Černomirdina, koji je bio predstavnik tadašnjeg ruskog predsednika Borisa Jeljcina, a u pregovore je ušao po dogovoru sa Amerikom i EU.

Dogovor je postignut početkom juna, uz posredstvo specijalnog predstavnika Martija Ahtisarija, koji je predstavljao EU i UN.

Dokument o dogovoru Milošević-Ahtisari-Černomirdin, koji je prihvatila Narodna skupština, a zatim i Savezna vlada, bio je osnova za Rezoluciju 1244.

Rezolucija je doneta dan nakon potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu, kojim je okončano bombardovanje SRJ koje je trajalo 78 dana.

Usvojena je sa 14 glasova za i nijednim protiv.

Kina je ostala tada ostala uzdržana zbog kritikovanja NATO agresije, naročito zbog bombardovanja njene ambasade. Njeni predstavnici su izjavili da je sukob trebalo da reši Vlada SR Jugoslavije i njeni građani i da se suprostavljaju stranoj intervenciji.

Međutim, kako je SRJ prihvatila mirovni predlog, Kina nije stavila veto na rezoluciju.

Rezolucijom je zagarantovan suverenitet i teritorijalni integritet Srbije (SRJ), a za Kosovo je predviđena "široka autonomija" u okviru Srbije.

Beograd i Priština, međutim, različito tumače Rezoluciju, Beograd skreće pažnju da ni u jednom delu Rezolucije nema pomena o referendumu o budućem statusu, a Priština tvrdi da nijedna odredba rezolucije ne zabranjuje nezavisnost Kosova.

Srbija i mnoge druge države članice OUN naglasile su da Rezolucija 1244 ostaje pravno obavezujuća za sve strane.

Međutim, Kosovo je 2008. godine jednostrano proglasilo nezavisnost.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()