Smatra da predstavnicima opozicije nije u interesu i cilju da se dođe do pomirljivog rešenja
Profesor na Fakultetu političkih nauka Milan Petričković izjavio je danas, povodom sednice Narodne Skupštine na čijem dnevnom redu je izbor nove Vlade Srbije, da je uspostavljanje dijaloga izuzetno važno pitanje jer su harmonizacije odnosa na univerzitetima i fakultetima, kao i početak rada visokoškolskih institucija jedan od stabilizacionih faktora i ključnih determinanti od kojih će zavisiti buduća zbivanja i stabilnost stanovništva u Srbiji.
Petričković je za Tanjug rekao da je značajno to što kod države i nove vlade očigledno postoji pomirljiv ton koji poziva na komunikaciju i dijalog, istakavši da su to najosnovnija demokratska sredstva i principi komuniciranja za pronalaženje rešenja, bez obzira na različitost.
"Ovo su neki poslednji dani, sati, minuti i sekunde gde postoji teoretska šansa da se ova godina ne izgubi i napravi jedna katastrofalno velika šteta, koja je već i do sada u velikom obimu. Ne bude li se pod hitno to razrešilo onda će posledice u budućnosti u vaspitno obrazovnom smislu biti katastrofalne", poručio je profesor.
Na pitanje na koji način budući premijer može da zadobije poverenje studenata, Petričković je rekao da je Đuro Macut, kao čovek iz sfere obrazovanja, sa svojom političkom kulturom, uviđajnošću, spremnošću na dijalog i što je rekao da je 24 sata na raspolaganju svim karikama u društvu da zajedničkim naporima da dođe do cilja, izuzetno značajan i nužan za sve što se dešava u društveno-političkom kontekstu Srbije.
Na pitanje zbog čega je najviše kritika juče izrečeno na račun kandidata za ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, Petričković je ocenio da bi opozicija, za bilo kog kandidata, u odsustvu političkih platformi i plodotvornih predloga za reševanje postojećeg stanja iznela kritike.
On smatra da predstavnicima opozicije nije u interesu i cilju da se dođe do pomirljivog rešenja, već da im u tom političkom pluralizmu odgovara da se ova kriza prolongira i nastavlja kako bi se situacija sa društvenog polja prebacila u sferu političke netrepeljivosti.
Na pitanje da li bi rešenje problema u prosveti doprinela reforma obrazovanja u Srbiji, koju je Macut najavio, Petričković je ocenio da su, zbog promene uloga gde studenti i učenici određuju profesorima šta da rade, nužni rezovi institucionalnog kontrolisanja od strane države.
"Ako su država i vlada neko ko je ključni faktor u smislu vaspostavljanja i finansiranja obrazovnih institucija, to su tzv. osnivači u tom pravnom smislu, onda po prirodi stvari moraju da imaju i određeni uticaj. Treba praviti razliku između slobode autonomije univerziteta i njene zloupotrebe i pretvaranje u jednu vrstu manipulativnog političkog sredstva za kontrolu mladih ljudi", naveo je profesor.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.