Usaglašena zajednička deklaracija poziva i na pojačanu integraciju regiona sa zajedničkim tržištem EU i najavljuje ukidanja rominga između zemalja EU i Zapadnog Balkana.
Uoči samita EU–Zapadni Balkan u Tirani, evropski zvaničnici u Briselu ističu da će glavna poruka sastanka biti nedvosmislena podrška članstvu regiona u EU i poziv na ubrzanje procesa pristupanja.
Činjenica da se prvi put samit sa Zapadnim Balkanom odvija u jednoj od zemalja regiona je simbol "ojačanog partnerstva EU i regiona u vreme ruske agresije na Ukrajinu", ističu zvaničnici EU pred početak samita.
"Naglasak razgovora će biti na solidarnosti, koja ide u dva pravca. Ponovićemo važnost usaglašavanja partnera sa našim zajedničkim merama uključujući i sankcije, ali želimo da na različite načine pomognemo da se ublaže ekonomske posledice ruske agresije na Ukrajinu", navode predstavnici EU.
U deklaraciji samita, u koju je RTS uvid imao, lideri EU podržavaju ideju postepene integracije regiona, već u fazi pristupanja, najavljuju finansijsku pomoć od milijardu evra za ublažavanje posledica energetske krize i naglašavaju značaj partnerstva EU i Zapadnog Balkana u svetlu rata u Ukrajini.
Usaglašena zajednička deklaracija poziva i na pojačanu integraciju regiona sa zajedničkim tržištem EU i najavljuje ukidanja rominga između zemalja EU i Zapadnog Balkana.
U isto vreme, EU poziva zemlje regiona da se drže "osnovnih evropskih vrednosti i principa, u skladu sa međunarodnim pravom", principa demokratije i vladavine prava" i da jasnije istupaju u javnosti o prednostima partnerstva sa EU.
Prema najavama iz EU, na samitu će posebno biti reči o paketu pomoći energetskom sektoru regiona u iznosu od jedne milijarde evra bespovratnih sredstava i potencijalnih 2,5 milijarde investicija.
Ovaj paket "će pomoći regionu da ublaži posledice krize i ubrza energetsku tranziciju", navodi se u tekstu dekaracije i ističe da će "500 miliona ići direktno kao hitna pomoć domaćinstvima i malim preduzećima, dok će drugih 500 miliona biti bespovratna podrška energetskoj nezavisnosti, tranziciji u unapređenju gasne i električne infrastrukture".
Na samitu će biti potpisana i zajednička deklaracija operatera iz EU i Zapadnog Balkana o postepenom smanjenju cena rominga, počev od 2023. godine, sa ciljem da se troškovi nakadno u potpunosti ukinu.
Kao primere postepene integracije regiona sa EU već u fazi pristupanja, evropski zvaničnici navode sporazum o ukidanju rominga, dogovor o zajedničkoj platformi za kupovinu energenata i ističu da je u toku rad na novim modalitetima
"Češko predsedništvo EU je predstavilo dokument u kojem predlaže praktične načine kako da povežemo ispunjavanje merila za otvaranje i zatvaranje određenih poglavlja sa bližim povezivanjem sa EU u konkretnoj oblasti".
Evropski zvaničnici očekuju da će lideri EU na samitu partnere na Zapadnom Balkanu pozvati da se drže "osnovnih evropskih vrednosti i principa u skladu sa međunarodnim pravom" i da će naglasiti značaj poštovanja principa demokratije, vladavine prava, važnost borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, podrške ljudskim pravima, pravima manjina i rodnoj jednakosti".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.