Zijade: Dijalog ključan za rešavanje svih pitanja, uključujući i osnivanje Zajednicu srpskih opština

Upozoreno je na opasnost koju predstavljaju akcije takozvane kosovske policije, o kojima se vodi istraga zbog preterane upotrebe sile

30.10.2024. 16:10
  • Podeli:
karolin zijade, 17 okt 2024 - TANJUG MSP-67224c4a921ab.webp Foto: TANJUG/MSP

Specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija u Autonomsnoj pokrajini Kosovu i Metohiji i šefica Misije privremene administracije UNMIK Karolin Zijade izjavila je danas da dijalog Beograda i Prištine ostaje ključan za rešavanje svih pitanja uključujući i osnivanje Zajednice srpskih opština.

Ona je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj se raspravlja o šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika, rekla da je situacija na severu krhka, napredak spor i ocenila kao opasne najave otvaranja mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.

Prema njenim rečima akcije prištinskih vlasti na severu i 16. oktobra u Srbici umanjili su mogućnost manjinskih zajednica, pre svih Srba, da dobiju pristup osnovnim potrebama, uključujući zdravstvo i školstvo.

Ona je upozorila na opasnost koju predstavljaju akcije takozvane kosovske policije o kojima se vodi istraga zbog preterane upotrebe sile.

"Upravo sam saznala da je generalni inspektor predložio suspenziju dvojice policajaca zbog hapšenja dve osobe na severu", rekla je Zijade.

Ona je rekla da je tokom poslednje posete AP Kosovu i Metohiji razgovarala sa organizacijama civilnog društva i da su stannovnici  izrazili veliku zabrinutost zbog jednostranih radnji koje utiču na njihova osnovna ljudska prava.

"Zatvaranje poslovnica Pošta Srbije i drugih institucija, to je ograničen pristup. Zabrana upotrebe dinara i ukudanje poslovnica Poštanske štedion samo je pogoršalo situaciju. Vlasti u Prištini možda žele da izvrše kontrolu nad obrazovnim i zdravstvenim ustanovama Srba. Priča o otvaranju mosta i sve veća hapšenja kosovskih Srba doveli su do porasta građanskog aktivizma na severu, posebno među ženama i studentima. Zabrinuti smo zbog hapšenja i zabrane okupljanja", rekla je Zijade.

Ona je dodala i da je trenutno u toku istraga o prekomernoj sili policije prlikom hapšenja i u pritvoru. Objavljivanje rezultata istrage moglo bi da povrati poverenje u institucije. Unapređivanje ljudskih prava je srž naše misije zbog dešavanja i od ključnog je značaja za očuvanje imovinskih prava i očuvanja jezika svih zajednica", rekla je Zijade.

Podsetila je da su se glavni pregovarači sastali u Briselu prošle nedelje i pozdravila osnivanje radne grupe za olakšavanje ulaska robe.

"Uspeh se može postići kroz konstruktivan i otvoren pristup i poštovanje sporazuma koji su postignuti tokom godina. Ja verujem da značaj i napredak moraju da budu zasnovani na poverenju koje se stiče kroz ostvarivanje ciljeva. Izgradnja poverenja na svim nivoima ostaje kamen temeljac zajedničke i bolje budućnosti za sve", rekla je Zijade.

Zijade je zatražila sveobuhvatnu istragu o događajima u Banjskoj od 23. septembra prošle godine, nazivajući ga "neprihvatljivim" i "ozbiljnim bezbednosnim incidentom".

"Prošlo je godinu dana od incidenta u Banjskoj i pozivam na privođenje pravdi počinioca", rekla je ona.

Dodala je da se uspeh može postići samo kroz otvoren pristup.

"Od ključnog je značaja da se uska grla brzo reše", rekla je Zijade. 

Rekla je i da je nedavno istraživanje pokazalo zabrinjavajuće nizak nivo poverenja svih zajednica na AP KiM u privremene prištinske institucije i mogućnost pomirenja.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()