Hrvatska je juče uvela evro kao zvaničnu valutu
U Hrvatskoj, koja je ušla u Šengen i uvela evro kao valutu, građani užurbano menjaju kune, a iz policije pozivaju na oprez zbog moguće pojave falsifikovanih novčanica.
Iz policije ističu da je u zemljama koje su uvodile evro bio udvostručen broj lažnih novčanica na tržištu, a najčešće se falsifikuju one od 50 evra.
S obzirom na to da je Hrvatska turistička zemlja, očekuje se rast broja falsifikovanih evra na tržištu, kao i falsifikovanih kovanica, prenosi HRT.
Iz policije apeluju da građani novčane transakcije obavljaju posredstvom finansijskih institucija jer je to najsigurnije i napominju da su kazne moguće i u slučaju primanja falsifikovanog novca.
Falsifikovan novac najčešće se podmeće u kafićima, disko klubovima, ali i na pijacama.
U Evropi se prosečno mesečno otkrije 35.000 falsifikovanih novčanica.
Godišnje ih je u opticaju 420.000, a najčešće su izrađene u zemljama jugoistočne Evrope.
Kazna za prekršioce je do deset godina zatvora.
U Hrvatskoj, koja je juče ušla u Šengen i uvela evro kao valutu, kuna je više od 28 godina bila u upotrebi kao zvanična valuta, a ravnopravno sredstvo plaćanja ostaće do 14. januara.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.