Šalenberg je sada drugi put vršilac dužnosti kancelara nakon što je bio i 2021. godine kada je bivši kancelar Sebastijan Kurc podneo ostavku zbog optužbi za korupciju, a ostaće i ministar spoljnih poslova dok ne bude formirana nova vlada
Austrijski ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg položio je danas zakletvu kao privremeni kancelar te zemlje. Predsednik Austrije Aleksander Van der Belen rekao je da poverava tu funkciju članu savezne vlade sa najdužim stažom, preneo je javni servis ORF.
Šalenberg privremeno preuzima funkciju kancelara nakon što je Karl Nehamer iz Austrijske narodne partije podneo ostavku posle neuspeha pregovora o formiranju vladajuće koalicije njegove stranke sa Socijaldemokratskom partijom Austrije i "Nova Austrija i Liberalni forum" (NEOS). Nehamer je podneo ostavku i na mesto predsednika stranke i na funkciju kancelara tokom vikenda.
Van der Belen je nakon toga dao mandat lideru krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije Herbertu Kiklu da formira vladu.
Šalenberg je sada drugi put vršilac dužnosti kancelara nakon što je bio i 2021. godine kada je bivši kancelar Sebastijan Kurc podneo ostavku zbog optužbi za korupciju, a ostaće i ministar spoljnih poslova dok ne bude formirana nova vlada.
Telefonski razgovor Šalenberga sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom planiran je danas, a za vikend bi trebalo da razgovara i sa šeficom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen. Zbog preuzimanja funkcije kancelara Šalenberg je morao da odloži planirana putovanja u Siriju i Tursku.
Slobodarska partija Austrije pobedila je na parlamentarnim izborima u septembru kada je osvojila 28,8 odsto glasova ispred konzervativne Austrijske narodne partije odlazećeg kancelara Karla Nehammera koja je osvojila drugo mesto. Nije izvesno da li će pregovori krajnje desnice i konzervativaca o koaliciji biti uspešni, a u sadašnjem sazivu parlamenta nema drugih realnih opcija za formiranje vlade, navodi američka agencija.
Van der Belen je u oktobru dao Nehameru mandat za formiranje vlade, pošto je njegova partija saopštila da neće ući u vladu sa Slobodarskom partijom dok je vodi Kikl, a druge stranke isključile su mogućnost saradnje sa krajnjom desnicom. Pokušaji formiranja vladajuće koalicije bez krajnje desnice propali su u prvih nekoliko dana ove godine, nakon čega je Nehamer u subotu najavio ostavku. Nehamerova stranka je tada nagovestila da bi mogla da bude otvorena za saradnju sa Kiklom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.