Đokić smatra da se Tramp i njegovi saradnici zalažu za to da se rat prekine otprilike na sadašnjim linijama razdvajanja uz neke male promene na terenu
Stručnjak za međunarodne odnose Branimir Đokić rekao je danas da se manje-više zna pozicija Donalda Trampa što se tiče rata u Ukrajini i da se on i njegovi saradnici zalažu za to da se rat prekine otprilike na sadašnjim linijama razdvajanja uz neke male promene na terenu u smislu komunikacije.
"Međutim, tu je glavno pitanje šta sa Ukrajinom, odnosno ko će biti garant tog mira, to jest da li će to biti trajni mir, a ne privremeno rešenje", naveo je on govoreći za Tanjug.
Prema njegovim rečima, jedna opcija je da Ukrajina uđe u NATO pakt, sa čime se Rusija ne bi složila.
"Rusi već pričaju kako nisu zainteresovani za takav sporazum, a s druge strane Tramp kaže: uništićemo rusku naftnu proizvodnju pa će na taj način da će ostati Rusija bez para, kao i da će dati rakete i odobrenje Ukrajincima da gađaju veće gradove u Rusiji, što dosadašnja administracija u Beloj kući nije odobravala", kazao je Đokić.
On navodi da si sve to ipak "pregovarački štapovi i kanapi", kao i da će ove godine verovatno doći do nekog primirja ili mira, ali je još to daleki put i biće tu još dosta opasnih tačaka.
"Nije tu u pitanju širenje NATO, koji se nalazi na granicama i Rusije i Sovjetskog Saveza od osnivanja kroz Norvešku, sada je tu Finska, pa imate Rumuniju, Bugarsku, a pravi problem je to što je Ukrajina postajala prozapadna zemlja", ističe Đokić.
On podseća da je, što se tiče sukoba u Gazi, Tramp obećao i želeo da se to završi do stupanja na poziciju predsednika.
"Državni sekretar Entoni Blinken vodio je već duže vreme pregovore, a Netanjahu je to malo razvlačio, ali kada je verovatno video i da je Trampova pozicija takva da treba da se dođe do primirja, on je to prihvatio, pa je to tako to završeno u prethodnoj administraciji", naveo je on.
Đokić napominje i da su prvi put, posle mnogo vremena, republikanci dobili glasove radničke klase koji obično glasaju za demokrate.
"Nije to samo posledica Obamine politike, koji je bio na vlasti kad je došlo do digitalne revolucije, kada su mnogi poslovi ugašeni, nisu bili toliko isplativi, otišli su u Kinu, u druge zemlje. S druge strane, otvorili su se mnogi drugi poslovi, ali su centralnoj Ameriici, gde su republikanski glasači, mnoge fabrike zatvarane su decenijama, jer prosto nema više potrebe za čeličanama i rudnicima uglja", navodi Đokić.
Prema njegovim rečima, ti glasovi su otišli Trampu, gde je on veoma uspešno, "sa svojim drugarima milijarderima, uspeo da te glasove privuče i prikaže kako će milijarderi da štite običnog građanina, običnog radnika".
"I videćemo, jer oni imaju dobre ideje", naveo je Đokić.
Prema njegovim rečima, Tramp je najavio nekoliko desetina izvršnih naredbi, a jedna od njih verovatno će biti da se krene odmah sa deportacijom.
"Ima oko 11 miliona ilegalnih migranata u Americi, a od toga bi pola miliona moglo da bude vraćeno", napomenuo je stručnjak.
Što se tiče zabrane društvene platforme TikTok od pre dva dana, Đokić očekuje da će Tramp potpisati da može ponovo da se koristi u Americi, ali da će u roku od 90 dana američki kapital TikToka, odnosno jedan dobar deo morati da bude prodat Amerikancima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.