EP traži jačanje vojne podrške Ukrajini i produžetak sankcija Rusiji

EP je osudila to što Rusija koristi severnokorejske vojnike protiv ukrajinske vojske i testira nove balističke projektile u Ukrajini

28.11.2024. 17:59
  • Podeli:
eu evropski parlament AP PhotoOmar Havana tanjug-667093e7db114.webp Foto: AP PhotoOmar Havana Tanjug

 Evropski parlament usvojio je danas rezuluciju, u kojoj je pozvao EU i njene države članice da pojačaju vojnu podršku Ukrajini, između ostalog i kroz obezbeđivanje raketa dugog dometa, i zatražio da se produže sankcije Rusiji.

U rezoluciji, koja je usvojena sa 390 glasova za, 135 protiv i 52 uzdržana, poslanici EP su pozvali međunarodnu zajednicu da preduzme brze i odlučne akcije kako bi odgovorila na "alarmantnu eskalaciju" u ratu u Ukrajini. 

Oni su osudili to što Rusija koristi severnokorejske vojnike protiv ukrajinske vojske i testira nove balističke projektile u Ukrajini, ocenivši da ti nedavni "eskalacioni koraci predstavljaju novu fazu u ratu i novi rizik za evropsku bezbednost u celini".

Istovremeno su pozvali EU i druge partnere Ukrajine da u skladu sa tim reaguju. 

Evropski parlament je pozdravio odluku američkog predsednika Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da koristi napredne raketne sisteme na vojnim ciljevima na teritoriji Rusije i pozvao EU i njene države članice da usvoje slične mere.

Ističući da je podrška Ukrajini zajednički strateški interes, poslanici EP su pozvali EU i njene države članice da se angažuju sa budućom administracijom u Vašingtonu kako bi ojačali obostrano korisnu transatlantsku saradnju.

Insistirali su i na tome da se "ne može pregovarati o Ukrajini bez Ukrajine" i zatražili od EU da radi na postizanju najšire moguće međunarodne podrške Ukrajini i pronalaženju mirnog rešenja za rat, navodi se u saopštenju EP.

Takođe su pozvali na angažovanje EU i država članica u primeni ukrajinske formule mira i uspostavljanju neophodnih uslova za održavanje drugog samita o miru, uključujući kroz angažovanje zemalja sa globalnog juga.

Osudivši Iran, Belorusiju i Severnu Koreju zbog, kako su naveli, vojne podrške Rusiji, poslanici EP pozvali su zemlje članice EU da dodatno pojačaju režim sankcija protiv ovih zemalja. 

Upozorili su i da rat Rusije u Ukrajini, učešće Severne Koreje u ratu i ruski nuklearni i raketni programi predstavljaju ozbiljnu pretnju međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima.

Od Pekinga su zatražili da obustavi svu vojnu pomoć ili pomoć dvostruke namene Rusiji i upozorili da "odbijanje promene kursa rizikuje da ozbiljno utiče na bilateralne odnose EU i Kine". 

Umesto toga, smatraju oni, Kina bi mogla da iskoristi svoj značajan uticaj na Severnu Koreju i Rusiju da pomogne u smanjenju tenzija.

U rezoluciji se od Saveta EU zahteva da produži sankcije Rusiji, posebno protiv sektora od posebnog ekonomskog značaja, kao što su metalurški, nuklearni, hemijski, poljoprivredni i bankarski sektori, kao i na ruske sirovine.

Od EU i njenih članica zatražili su da pojačaju svoju vojnu podršku Ukrajini, uključujući obezbeđivanje aviona, raketa dugog dometa, što uključuje Taurus rakete, kao i preko modernih sistema protivvazdušne odbrane, uključujući Patriot i SAMP/T i municiju, kao i MANPADS, artiljeriju i programe obuke za ukrajinske snage.

"Sve države članice EU i saveznici u NATO treba da se obavežu na vojnu podršku Ukrajini, kako kolektivno tako i pojedinačno, sa najmanje 0,25 odsto svog BDP-a godišnje", navodi se u rezoluciji. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()