IAEA počela reviziju ispuštanja radioaktivne vode iz nuklearke Fukušima

Eksperti stacionirani u kancelarijama u Fukušimi kažu da postoji koncentracija tritijuma u vodi

23.04.2024. 09:18
  • Podeli:
Tan2023-08-2712192237_8 fukušima ispuštanje vode AP PhotoEugene Hoshiko-64ff5b39db7a0.webp Foto: Tanjug/AP Photo/Eugene Hoshiko

Tim Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) počeo je danas reviziju procesa u kojem se tretira radioaktivna voda ispuštena iz nuklearne elektrane Fukušima oštećene u zemljotresu 2011. godine, što je druga revizija otkako je Japan počeo da ispušta vodu u okean prošlog avgusta.

Radna grupa sutra će proveriti rad Daići Hirošima nuklearne elektrane na severoistoku Japanu, a održaće i razgovore sa Ministarstvom industrije, operaterom fabrike "Tokio elektrik pauer kompani holdinds" i nuklearnim regulatornim telom, prenosi agencija Kjodo.

Radnu grupu IAEA u Japanu trenutno čine sturčnjaci iz Argentine, Australije, Velike Britanije, Kanade, Kine, Francuske, Rusije, Južne Koreje, SAD i Vijetnama.

Eksperti stacionirani u kancelarijama u Fukušimi kažu da postoji koncentracija tritijuma u vodi, nakon što je ispuštena tretirana radioaktivna voda, i da je daleko ispod dozvoljene granice od 1.500 bekerela po litru.

U nuklearnoj elektrani Fukušima, koja je oštećena u zemljotresu u martu 2011. godine i cunamiju koji je usledio, nakupile su se ogromne količine radioaktivne vode koja je korišćena za hlađenje otopljenog nuklearnog goriva.

Te otpadne vode su tretirane s ciljem da se ukloni većina radionuklida, osim tricijuma. Voda iz Fukušime je potom razblažena i tako ispuštana u Pacifik.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()