Ove izmene i dopune inicirali su predstavnici strukovnih sindikata na satancima sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i ministrima u Vladi.
Skupština Srbije usvojila je danas izmene Krivičnog zakonika koje je podnela poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" kojima se posebno predviđa sankcionisanje napada i nasilja nad zaposlenima u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Izmenama i dopunama Krivičnog zakonika su takođe pooštrene kazne zatvora za krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja, jer je poslednjih godina značajno povećan broj učinilaca ovog krivičnog dela, a njegovim izvršenjem je u velikom broju slučajeva nastupila smrtna posledica.
Pooštravanje kazni zatvora za ovo krivično delo inicirali su predstavnici Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju, a inicijativu je podržao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Pored toga izmenama i dopunama Krivičnog zakonika propisana su tri nova krivična dela – Napad na lice zaposleno u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja, Napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi i Napad na lice zaposleno u ustanovi socijalne zaštite, kao odgovor na narasli broj slučajeva nasilja prema zaposlenima u obrazovno-vaspitnom i zdravstvenom sektoru, kao i u sektoru socijalne zaštite, u vezi sa poslovima koje obavljaju.
Ove izmene i dopune inicirali su predstavnici strukovnih sindikata na satancima sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i ministrima u Vladi.
U izmenama i dopunama Zakona se kaže da ko napadne lice zaposleno u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja ili člana njegove porodice, a u vezi sa poslovima koji se obavljaju u ustanovi, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
"Ako prilikom izvršenja dela učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja ili članu njegove porodice ili preti upotrebom oružja kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina, a ako nanese tešku telesnu povredu učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina", piše u izmenama Krivičnog zakonika.
Takođe, ko uništi, ošteti ili učini neupotrebljivom stvar u imovini lica zaposlenog u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja ili člana njegove porodice kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine, a ako je prouzrokovana šteta koja prelazi 450.000 dinara učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
Iste kazne važiće i za napad na lica zaposlena u zdravstvu, kao i na lica zaposlena u ustanovama socijalne zaštite.
Imajući u vidu da su na predlog narodnih poslanika izmenjena ili dopunjena samo četiri člana Krivičnog zakonika, rad na ostalim izmenama i dopunama se nastavlja, kao i sprovođenje rasprave o tome.
Povodom ostalih izmena i dopuna Krivičnog zakonika Ministarstvo pravde je u procesu konsultacija sa Evropskom komisijom, saopšteno je iz parlamenta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.