Važno obaveštenje za prognane Srbe iz Hrvatske: Ako ste izgubili na sudu, imate rok za naknadu troškova

Svi oni koji su tužili Hrvatsku za uništenu imovinu ne samo da nisu dobili naknadu štete već su izgubili parnične postupke i bili prinuđeni da plate sudske troškove

21.12.2024. 16:29
  • Podeli:
akcija-oluja-profimedia.jpg Foto: Profimedia

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta podsetio je danas da prognane osobe do 28. decembra mogu da podnesu zahtev za povrat sudskih troškova ako su u Hrvatskoj izgubili postupke za naknadu štete zbog ubistva člana porodice ili zbog uništene imovine.

Prognani Srbi i drugi oštećeni građani, kako se navodi u saopštenju, koji su platili parnične troškove dosuđene Hrvatskoj, kao i njihovi zakonski naslednici, mogu da podnesu zahteve za povrat naplaćenih sudskih troškova nadležnom državnom tužilaštvu u Hrvatskoj. 

Ukoliko sredstva za sudske troškove nisu naplaćena ona će, kako je navedeno, biti otpisana.

"Reč je o troškovima parničnog postupka koji su dosuđeni Hrvatskoj nakon 31. jula 2003. godine, a koji su pokrenuti na osnovu diskriminatorskih Zakona o odgovornosti za štetu nastalu usled terorističkih akata i javnih demonstracija kao i Zakona o odgovornosti Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih snaga tokom rata", dodao je Linta. 

Naglašava da su brojne činjenice koje potvrđuju da je hrvatsko pravosuđe "etnički motivisano" jer je donelo "niz sramnih presuda" u kojima nisu utvrđeni naredbodavci i počinioci masovnih zločina nad Srbima s ciljem da porodice ne mogu da dobiju naknadu štete.

Kako je naveo nisu utvrđeni ni odgovorni za sistematsko pljačkanje, demoliranje, paljenje i miniranje srpskih kuća i drugih objekata u velikom broju hrvatskih gradova i mesta.

Hrvatska je 1996. godine ukinula član 180. Zakona o obligacionim odnosima koji je propisivao da je država odgovorna za štetu nastalu nasiljem i terorom, a 2003. godine donela je zakone čiji je glavni cilj bio sprečavanje da prognani Srbi i drugi oštećeni građani dobiju naknadu štete za uništene kuće i druge objekte.

što jasno potvrđuje da je Hrvatska planski radila na legalizaciji etničkog čišćenja Srba. 

Prema procenama Udruženja u hrvatskim gradovima i mestima gde nije bilo oružanih sukoba u miniranjima i podmetnutim požarima od 1991. do 1995. godine uništeno je više od 10.000 kuća i drugih objekata u vlasništvu Srba.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()