Kao deo istraživanja, oni ispituju koje seme i metoda uzgoja mogu biti najperspektivnije za obnavljanje podvodnih livada morske trave.
Poznato je da je ugljen dioksid jedan od glavnih gasova staklene bašte, zbog kog se planeta zagreva. Manje je poznato da je morska trava pravi filter za ugljen-dioksid. Hektar morske trave pretvara pet puta više ugljen-dioksida u kiseonik od hektara tropske šume u Amazoniji. Nemački naučnici rade na tome kako da je obnove na Baltiku.
Jedan od načina je da se poveća toplota u području gdu rastu biljkama. Cilj je da saznamo kako globalno zagrevanje utiče na travu, kako bi mogle bolje da se prilagode na klimatske promene u budućnosti. Naučnici trenutno rade eksperimente da vide kako će se morska trava ponašati u budućim klimatskim scenarijima.
"Zato ih zagrevamo. Imamo biljke koje su u uobičajenim uslovima. A onda imamo i biljke koje su na višoj temperaturi za jedan do tri stepena, pa sve do 5,5. Sve to da bismo zaista videli kako će se ponašati pod dugotrajnim stresom od zagrevanja u budućnosti", Angela Stevenson, naučnica za okeanska istraživanja.
Kao deo istraživanja, oni ispituju koje seme i metoda uzgoja mogu biti najperspektivnije za obnavljanje podvodnih livada morske trave. U kliskom fjordu su zasadili probno polje, koristeći seme sa prirodne livade u blizini.
"Morske trave, šume, tresetišta vekovima su hvatali CO2 i skladištili ga. Dakle, treba razmišljati o očuvanju ovih sistema, kako bi se osiguralo da se ugljendioksid ne emituje ponovo", kaže Stevenson.
Evropa je izgubila trećinu površine morske trave u poslednjih 50 godina. Između ostalih razloga, uključujući loš kvalitet vode, bolesti i upotrebu đubriva, važan faktor je globalno zagrevanje.
Nemačka ima za cilj da smanji svoje emisije gasova staklene bašte za više od 50 odsto do 2030. u poređenju sa nivoima iz 1990. Takođe, planiraju da do 2045. država bude karbonski neutralna.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.